Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ferrari saattaa yhä protestoida Mercedeksen laittomuudesta – FIA-pomo ihmettelee italialaisten näkökulmaa

imago/Xinhua/ All Over Press
Julkaistu 01.11.2018 15:34

MTV SPORT

F1-tuomariston päätös antaa Mercedekselle luvan käyttää kiisteltyjä takavanteitaan Meksikon GP:ssä antaa kilpailijoille yhä mahdollisuuden tehdä protestin tulevissa F1-kisoissa, kertoo sarjan kilpailujohtaja Charlie Whiting.

LUE MYÖS: Lewis Hamilton sivalsi Fernando Alonsoa: Olisi voinut voittaa useampia mestaruuksia – ei pitäisi olla yllättynyt

Mercedes vetäytyi Yhdysvalloissa takaisin aiempaan vannemalliinsa, kun Ferrari nosti esiin kysymyksen vastustajansa ilmaa läpäisevistä takavanteista. Protestia ei tuolloin tehty, mutta pelkkä uhka sai Mercedeksen muuttamaan vanteitaan.

Meksikossa tuomaristo kuitenkin antoi luvan käyttää vanteita, mutta vain kyseisessä kilpailussa. Tämä jättää Ferrarille mahdollisuuden protestin tekemiseen, jos se havaitsee vastaavaa Mercedeksen autossa.

Charlie Whitingin mukaan Ferrarilla ei silti täysin ymmärretä, mistä vanteissa on kyse. Reikiä sai käyttää jarrujen ja pyörien jäähdytykseen, mutta aerodynaamista hyötyä niistä ei saa syntyä.

– He eivät tiedä tarkalleen, mitä Mercedes on tehnyt. Eli se on yksi ongelma heille, Whiting kommentoi RaceFans-sivuston mukaan.

– Heidän mukaansa se on periaatteessa väärin, vaikka he eivät varmaan tiedä tarkalleen, miten se toimii, mutta heillä on aina mahdollisuus protestoida.

Tupladiffuusorit vertailukohtana

Whiting näkee tilanteessa paljon samaa kuin vuoden 2009 tupladiffuusorikiistassa. Brawnin autoihin ilmestyneet diffuusorit olivat pian myös Toyotan ja Williamsin autoissa. Muut protestoivat ja tekivät sen jälkeen turhaan vielä uuden valituksen.

– Sen jälkeen heidän täytyi alkaa käyttää niitä itse. Ja niin voi käydä tässäkin, Whiting ennustaa.

LUE MYÖS: Valtteri Bottasta hiillostettiin kysymyksellä mahdollisesta korvaajasta – "Sitten ei tule olemaan mitään spekulointia"

– En todellakaan tiedä, miksi Ferrari ei jo tehnyt protestia niistä, mutta heillä on yhä se mahdollisuus olemassa, koska tuomarien päätös liittyi vain tähän (Meksikon) kisaan. Se voi siis nostaa rumaa päätään jälleen, jos näitä käytetään esimerkiksi Brasiliassa, Whiting jatkaa.

Lisää aiheesta:

Renault vaatii Mercedestä kopioineelle Racing Pointille kovaa rangaistusta – taustalla viime kauden tapahtumat: "Olemme erikoisessa tilanteessa"Tallipomot ajautuivat FIAn päätöksen jälkeen tiukkaan sanasotaan: "Hänellä ei ole mitään hajua siitä, mistä hän puhuu"Mercedeksen kopioinnista syytetyn tallin pomo ei ole tippaakaan huolissaan: "Meillä on 886 piirustusta"Mikä on Mercedeksen rooli kopiointikohussa? Tallipomo Wolff ei näe tilannetta kiusallisena: "Siitä tulee erittäin mielenkiintoinen keskustelu"Mercedes pelkäsi Ferrarin protestia: kohuvanteet jäivät lopullisesti pois käytöstäPaljastus: Mercedes pelkäsi Ferrarin protestia – pakotettu viime hetken muutoksiin autossa
F1MercedesFerrariUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"