Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-tähtikuski esitteli idean, jolla kausi voitaisiin pelastaa

AAP IMAGE
Julkaistu 14.04.2020 11:25
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

F1:n tähtikuskien joukkoon kuuluva Daniel Ricciardo esitteli oman ideansa siitä, miten F1-kausi voitaisiin vetää läpi todella tiukan aikataulun keskellä.

F1 on jo joutunut siirtämään useita kisoja myöhempään ajankohtaan. Kahta kilpailua (Australia ja Monaco) ei ajeta ollenkaan.

Uusien peruutusten uhka ei kosketa pelkästään yksittäisiä kisoja. Tapetilla on myös vaihtoehto, jossa koko kausi peruutettaisiin.

Renaultin tähtikuski Daniel Ricciardo esitteli idean, jolla kyseinen skenaario voitaisiin välttää.

– Kaksipäiväiset kisaviikonloput. Siten voisimme ajaa viikonlopusta toiseen, Ricciardo sanoi Ranskan Canal+:lle.

– Haluaisin kokeilla tuota formaattia. Sen yhteyteen pitäisi luoda logistisesti järkevä aikataulu. Kaudesta yksi osa ajatettaisiin Euroopassa, toinen Aasiassa ja kolmas Amerikassa.

LUE MYÖS: Max Verstappeniin liitetään jatkuvasti villi F1-huhu – isä-Jos: ”Fanit rakastaisivat sitä, mutta se ei ole hyvä idea”

Muun muassa F1:n urheilupomo Ross Brawn on kaavaillut mallia, jossa F1:t voisivat ajaa vielä 15 kisaa loppukauden aikana. Kyseinen tahti laittaisi tallit ja kuljettajat koville.

Ricciardo painottaa, että eri tahojen kannattaa kuunnella kuljettajia eri ratkaisuja tehtäessä.

– Jos jollain on joku idea, sen läpivientiä auttaa varmasti se, että kuljettajat saavat antaa sille oman mielipiteensä. Ihan jos miettii vaikkapa tuota kisaviikonlopun pituutta. Olen varma, että kuljettajat hyväksyisivät tuon, koska sen myötä saisimme lisää kisoja, Ricciardo pohti.

Kyseinen kahden päivän kisaviikonloppu nähtiin jo viime kaudella Japanissa, kun Suzukan GP:n aika-ajo ja kisa ajettiin samana päivänä. Ratkaisuun jouduttiin turvautumaan taifuunin takia.

Lisää aiheesta:

F1-pomo vihjailee taas uudesta kisaformaatista –"Haluamme asian edistyvän"Sivusto: F1-omistajien mullistava idea vesittyi Mersun vastustukseen – Toto Wolffin pää ei ole kääntymässäF1-pomo paljasti: Toto Wolff on ainoa, joka vastustaa herkullista uudistusta – ja vain Lewis Hamiltonin takiaF1-sarjan omistajataho ehdotti vallankumouksellista ideaa – aika-ajot korvaava formaatti nähdään ehkä jo ItävallassaF1-tallipäälliköt avoimina uusille muutosehdotuksille, kisaviikonlopuista erityinen näkemys – "Nämä ovat ratkaisevia hetkiä"Grosjean haukkui F1-perinteitä ravistelevan idean: Katastrofi
F1Daniel RicciardoRenaultUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"