Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Grosjean haukkui F1-perinteitä ravistelevan idean: Katastrofi

Romain Grosjean testeissä Barcelonassa.
Romain Grosjean testeissä Barcelonassa. 2016 Getty Images
Julkaistu 23.02.2016 18:59

MTV SPORT - Reuters

Haas-tulokastallin F1-kuljettaja Romain Grosjean pitää ideaa käännetystä lähtöjärjestyksestä älyvapaana.

F1-pomot kokoustivat tiistaina Barcelonan testijakson yhteydessä. Yhdeksi ideaksi sarjan tulevaisuudesta puhuttaessa nousi se, että aika-ajojen kymmenen parhaan sijoitukset käännettäisiin lähtöruudukossa päälaelleen, jolloin paalulle ajanut kuski lähtisi 10. ruudusta.

Tällä tuotaisiin kisoihin lisää yllätyksellisyyttä. Aika-ajomenestys palkittaisiin erillisillä MM-pisteillä, jotta paalupaikan tavoittelu olisi järkevää. 

– Katastrofi, itse ideaa GP2-sarjassa toteuttanut Grosjean kommentoi tiistaina Barcelonassa.

Ranskalaiskuskin mielestä F1-autoista pitäisi tehdä vaikeampia ajettavia, jolloin fyysinen väsymys aiheuttaisi virheitä. Tällöin ei tarvittaisi keinotekoisia seikkoja kilpailun tasoittamiseksi. 

– Fanit ovat tyytyväisiä nykyiseen formaattiin - he haluavat nähdä aika-ajon ja kisan. Fanit haluavat nähdä gladiaattorien taistelevan parhailla autoilla ja päättävän kisan väsyneinä, Grosjean maalaili. 

Red Bullin tallipomo Christian Horner kertoi maanantaina, että sarjan kaupallisia oikeuksia hallinnoiva Bernie Ecclestone on yksi idean suurista kannattajista.

– Katsotaan mitä tapahtuu. Hän (Ecclestone) haluaa hieman ravistella asioita. Hän haluaa, että sarja on mahdollisimman jännittävä ja näyttävä, Horner tyytyi toteamaan. 

Lisää aiheesta:

Tässäkö ratkaisu F1:n kiistakysymykseen? Bernie Ecclestone esitti oman ehdotuksensa: "Tämä on ainoa tapa pitää jännitys korkealla" Toto Wolff kävi kuumana F1:n uudelleen henkiin herättämästä aika-ajoideasta: "Tämä ei ole mitään tosi-tv:tä, Big Brotheria!"F1-pomon suunnitelmat saavat täystyrmäyksen Niki Juuselalta – "Se on kamala ajatus"Mercedeksen vastustus romutti F1:n herkullisen uudistusidean – Valtteri Bottas paljasti oman kantansaSivusto: F1-omistajien mullistava idea vesittyi Mersun vastustukseen – Toto Wolffin pää ei ole kääntymässäF1-tähtikuski esitteli idean, jolla kausi voitaisiin pelastaa
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"