Kun formula ykkösten suuret sääntömuutokset astuvat voimaan vasta vuonna 2021, vain vähän voi odottaa muuttuvan viime kaudesta rata-autoilun kuninkuusluokassa.
C Moren F1-asiantuntija Mika Salo uskookin, että Mercedes heiluttaa tahtipuikkoa myös tänä vuonna.
– Kyllä se samalla lailla menee, ikävä kyllä. Mersu on se, jota muut joutuvat seuraamaan. En mä näe tässä marssijärjestyksessä oikein mitään yllätyksiä tässä vaiheessa, Salo arvioi toisen testiviikon alla.
Uuden DAS-järjestelmänsä tuoman edun lisäksi Mercedeksen auto vaikuttaa muutenkin iskukykyiseltä.
– Mersu näytti ihan hemmetin nopealta saman tien. Ja yleensä se auto, joka on kova testeissä, tulee pärjäämään hyvin myös kisoissa.
Mercedeksen Valtteri Bottaksen kannalta asetelma on siten viime kausilta hyvin tuttu: tallikaveri Lewis Hamiltonin lyöminen riittää hyvin todennäköisesti maailmanmestaruuden voittamiseen. Se on kuitenkin helpommin sanottu kuin tehty.
– Kahtena viime vuonna on mennyt niin, että Valtterin kausi on lähtenyt hyvin käyntiin, mutta sitten se on notkahtanut pahasti. Nyt se notkahdus pitää vain saada pois. Hamilton niin vahva, että sitä ei saa tulla, jos aikoo hänet lyödä, Salo paaluttaa.
Riittävätkö resurssit kahden erilaisen auton kehitykseen?
Kimi Räikkösen ja Alfa Romeon viime vuoden loppupuolisko oli synkkä. Samalla, kun muut tiimit jatkoivat kehitystyötään, sveitsiläistalli tuntui vain taantuvan kauden edetessä.


