Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ex-mestari varoittaa George Russellia astumasta samaan miinaan kuin Valtteri Bottas Mercedeksellä

George Russell pääsi jo ensi kauden työkalunsa rattiin Abu Dhabin rengastesteissä.
George Russell pääsi jo ensi kauden työkalunsa rattiin Abu Dhabin rengastesteissä./All Over Press
Julkaistu 20.12.2021 14:13
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

George Russell ottaa aimoharppauksen eteenpäin F1-urallaan, kun hän istuu ensi kaudella Mercedeksen ohjaimiin. Lewis Hamiltonin tallikaverina aloittaminen vaatii kuitenkin nuorelta britiltä malttia, varoittaa maailmanmestari Jenson Button.

Russell on tottunut koko kolmivuotisen F1-uransa ajan päihittämään tallikaverinsa. Williamsilla Robert Kubican ja Nicholas Latifin kanssa ajanut Russell oli säännöllisesti tallikaveriaan nopeampi sekä aika-ajoissa että itse kilpailussa.

LUE MYÖS: Lewis Hamiltonia uhkaa rangaistus

Mercedeksellä tahti tullee kuitenkin olemaan toinen, sillä viereisessä autossa istuu kenties kaikkien aikojen paras F1-kuljettaja Lewis Hamilton.

Vuoden 2009 maailmanmestari Button varoittaa Sky Sportsilla Russellia liiallisista odotuksista heti Mercedes-jakson alkajaisiksi.

– Hänen ei pidä asettaa liikaa paineita itselleen, Button sanoo PlanetF1:n mukaan.

– Hän ei voi vain mennä autoon ja ajatella olevansa heti nopeampi kuin Lewis.

Russell pääsi viime kaudella kokeilemaan yhden kisaviikonlopun verran Mercedeksen vauhtia, kun hän tuurasi koronatartunnan saanutta Hamiltonia Sakhirin GP:ssä. Russell oli toista autoa ajaneen vauhdissa aika-ajoissa ja johti pitkään kilpailua, kunnes ongelmat varikolla pudottivat hänet yhdeksänneksi.

Valtteri Bottaksen

Hamilton tulee kuitenkin olemaan Bottasta vielä asteen kovempi tallikaveri Russellille.

– Hänen täytyy edetä askel kerrallaan, muuten hän ainoastaan ampuu itseään jalkaan. Lewisin rinnalla ei voi olla liian itsevarmana, Button sanoo.

LUE MYÖS: Toto Wolff ottaa F1-sääntöjen tiukennuksen vastaan: "Menimme vähän liian pitkälle"

Viisi kautta Hamiltonin tallikaverina Mercedeksellä ajanut Bottas tietää, mistä Button puhuu. Bottas kertoi ennen kauden päätösosakilpailua Abi Dhabissa tuntemuksistaan C Moren haastattelussa. Bottas myönsi haastattelussa asettaneensa itselleen Mercedekselle tullessaan liian suuria odotuksia.

– Kun tulin tiimiin, halusin voittaa mestaruuden heti. Ja kun sitä ei tapahtunut, se oli tosi iso pettymys henkisesti, ja sama tapahtui seuraavana vuotena. Pistin itseni aika koville ja ehkä loin itselleni liikaa paineita – halusin liian paljon liian nopeasti – enkä tajunnut, kuinka haastavaa se tulee olemaan varsinkin Lewisia vastaan, Bottas sanoi.

Voit katsoa Bottaksen haastattelun yllä olevalta videolta.

Bottas otti ensimmäisellä Mercedes-kaudellaan kolme voittoa, mutta jäi MM-pisteissä kolmanneksi Hamiltonin ja Ferrarilla ajaneen Sebastian Vettelin jälkeen. Toisella kaudellaan Bottas oli vasta MM-sarjan viides.

Lisää aiheesta:

Tästä syystä nuorta Valtteri Bottasta verrattiin jopa Schumacheriin – "Michael oli ensimmäisiä, jotka tekivät niin"Valtteri Bottaksen lähtö Mercedekseltä Red Bull -pomon mieleen – "Voi olla eduksi meille"Arvostettu F1-asiantuntija esitti vankan puolustuspuheen mediassa murjotulle Valtteri Bottakselle: "Olisin halunnut olla itsekin niin huono"Mitä ihmettä Valtteri Bottas teki Williamsin lähellä? – "Hänet voidaan siirtää pian sivuun"Entinen F1-kuski astui esiin: Mercedes on tehnyt perustavanlaatuisen virheenValtteri Bottas räväytti! Todella rohkea lausunto näytöistä Lewis Hamiltonin rinnalla – mitähän muut F1-kuskit ajattelevat tästä?
F1MercedesGeorge RussellValtteri BottasLewis HamiltonUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ti16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • ma12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • ma10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"

  • 7.12.17:52
    Moottoriurheilu

    F1-mestari Lando Norris puhkesi kyyneliin

  • 7.12.16:50
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset