Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas koki karun pudotuksen Mercedekselle tullessaan: "En tajunnut, kuinka haastavaa se tulee olemaan"

Valtteri Bottaksen aika Mercedeksellä on tuonut paljon hyvää, mutta samalla isoja pettymyksiäkin.
Valtteri Bottaksen aika Mercedeksellä on tuonut paljon hyvää, mutta samalla isoja pettymyksiäkin.
Julkaistu 10.12.2021 09:45
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Viimeisen viidestä Mercedes-kaudestaan viikonloppuna Abu Dhabin F1-kisaan huipentava Valtteri Bottas tekisi joitain asioita toisin, jos saisi nykyisellä kokemuksellaan antaa itselleen ohjeita huipputallissa työskentelyä varten. Paineet Lewis Hamiltonin rinnalla tulivat pitkälti häneltä itseltään.

Bottas oli ensimmäisillä kausillaan varsinkin alkuvuodesta hanakasti haastamassa Hamiltonia, mutta joka vuosi asetelma Mercedeksellä kääntyi välillä epäonnistenkin tilanteiden kautta nyt jo seitsenkertaisen F1-mestarin eduksi.

LUE MYÖS: Tämä Valtteri Bottaksen temppu oli liikaa – entinen F1-pomo vaati suomalaiselle rangaistusta

Viimeisten kausien aikana Bottas ei ole enää pystynyt samaan tapaan uhkaamaan Hamiltonin asemaa, vaikka on mennyt omassa suoritustasossaan jatkuvasti eteenpäin. Hän muistelee C Moren haastattelussa tunteita, joita koki Mercedes-uransa alussa.

– Tähän tiimiin tultaessa tavoitteena oli jossain vaiheessa voittaa mestaruus. Se ei tapahtunut ja se on tietenkin tavallaan pettymys, mutta kyllä minun täytyy ottaa myös kaikki positiiviset asiat mukaan, mitä tässä on tullut.

– On tosi paljon tullut opittua sekä ihmisenä että kuljettajana. Nahka on paksuuntunut ja tietotaitoa on tullut paljon lisää. Uskon, että nämä ovat olleet tosi hyvät viisi vuotta minulle kuljettajana ja ihmisenä, Bottas sanoo.

Mitä Valtteri Bottas tekisi toisin, jos saisi nyt ohjeistaa vuonna 2017 Mercedeksellä aloittavaa itseään. Siitä suomalaiskuski kertoo lisää jutun videolla.

Ensimmäiset Mercedes-kaudet iso henkinen pettymys

Bottas kertoi hiljattain Supla-podcastissa hälyttävästä välinpitämättömyydestä, johon hän heräsi vielä ajaessaan Williamsilla vuosina 2015–16. Hän on läpi uransa luonut itselleen kovia paineita eikä tilanne helpottanut myöskään Mercedekselle tultaessa.

– Kun tulin tiimiin, halusin voittaa mestaruuden heti. Ja kun sitä ei tapahtunut, se oli tosi iso pettymys henkisesti, ja sama tapahtui seuraavana vuotena. Pistin itseni aika koville ja ehkä loin itselleni liikaa paineita – halusin liian paljon liian nopeasti – enkä tajunnut, kuinka haastavaa se tulee olemaan varsinkin Lewisia vastaan, Bottas myöntää.

– Uskon, että minun vahvuuteni – ja samalla heikkous – on se, että olen aika kova itselleni ja vaadin itseltäni paljon. Kyllä ehkä välillä olen liikaa pistänyt painetta itselleni, mutta kyllä tässä on vuosien aikana oppinut.

Bottas siirtyy viikonlopun jälkeen Alfa Romeolle kaksivuotisella sopimuksella. Sellaista hän ei koskaan Mercedekseltä saanut, vaan joutui joka vuosi todistamaan uudelleen osaamisensa tallipomo Toto Wolffille.

– Ulkopuoliset paineet koettaa aina minimoida, mutta jos sopimusasiat ovat aina olleet taustalla joka vuosi, sama juttu, niin ei sekään ole auttanut asiaa.

– Nyt ainakin tietää, mitä tekee seuraavat vuodet, niin se tuntuu hyvältä, hän toteaa.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottakselta suoraa tekstiä F1-maailmanmestaruuden puuttumisesta – vihjaa asennemuutoksellaValtteri Bottaksen paikkaa kärkkyvä F1-kuski kertoo vahvasta suhteestaan Mercedekseen: "Jotkut voivat ajatella mitä haluavat"Valtteri Bottas avautui saamastaan ryöpytyksestä ja mestaruuden luisumisesta Lewis Hamiltonin näppeihin – "Kaikenlaista sontaa"Valtteri Bottas on nyt keskittynyt lyömään Lewis Hamiltonin ja tietää miten se tehdään – ”En halua olla enää siinä tilanteessa”Mika Häkkinen nousi syvästä epäilyksen suosta: antaa Valtteri Bottakselle kultaisen neuvon mestariksi kasvamiseenKovat ajat opettavat Valtteri Bottasta: "Se on ainut tie kehitykseen ja eteenpäin"
F1Valtteri BottasMercedesAbu Dhabin GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • Eilen11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"

  • ma09:03
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas menetti yllättäen F1-paikkansa: "Meillä oli jo sopimus"

  • ma07:25
    Meksikon GP

    Järkyttävä näky F1:ssä – kuljettaja oli ajaa ihmisten päälle: "Olisin voinut tappaa heidät"