Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ex-kuski ymmärtää Williamsin Kubica-päätöstä: “Kuljettajaa ei palkata menneiden perusteella”

Robert Kubica
Robert Kubicaxpbimages.com
Julkaistu 18.01.2018 13:57

MTV SPORT

Williams-tallin ensi kauden kuljettajapaikasta kisan hävinneelle Robert Kubicalle tarjottiin riittävästi tilaisuuksia näyttää osaamistaan, katsoo entinen F1-kuljettaja Karun Chandhok.

Seitsemän vuotta sivussa formularadoilta viettänyt Kubica hävisi kisakuskin pestin venäläiselle Sergei Sirotkinille, mutta Williams palkkasi silti puolalaisen ensi kauden vara- ja kehityskuljettajakseen.

Kubica ei saanut joidenkin mielestä Williamsilta riittävän hyvää näyttöpaikkaa todellisten kykyjensä esittämiseen, mutta Chandhok on asiasta toista mieltä.

- Tämä on ikävää hänelle, mutta mielestäni he tarjosivat hänelle runsaasti tilaisuuksia näyttää, että hän oikeasti ansaitsee paikan autossa. Mieleeni ei tule montaa kuljettajaa, jotka ovat saaneet yhtä monta tilaisuutta kahdelta tallilta testata ja esittää kykenevänsä ottamaa kisakuskin paikan vastaan, Chandhok kommentoi.

- Mielestäni ei voida väittää, ettei hänellä olisi ollut reilua tilaisuutta tulla arvioiduksi, Chandhok lisäsi.

Chandhok kertoo olevansa pahoillaan Kubican kohtalosta, mutta intialaiskuski kertoo myös ymmärtävänsä Williamsin päätöstä valita Sirotkin toiseen autoonsa.

- Robert on hieno kaveri ja hän oli ennen onnettomuuttaan uskomattomalla tasolla. Todellisuus on kuitenkin sellainen, etteivät tallit voi palkata kuljettajia menneiden perusteella. Valinnan perusteena toimivat nykyiset olosuhteet ja suorituskyky, Chandhok totesi.

- Tämä on tietenkin ikävä juttu lajin ja Robertin kannalta, ettei asioita saatu lopulta onnistumaan.

Lisää aiheesta:

F1-talli vahvistaa kiinnostuksen Robert Kubicaa kohtaan – ura kuninkuusluokassa saakin jatkoa? Sebastian Vettelin kritiikki osui Kubicaan: ”Kaikki eivät ole iloisia, että palaan F1:een”Robert Kubica empiikin Williams-pestiä: "Ei tarkoita, että kykenen ajamaan kaikki kisat"Sirotkin ei surkuttele Kubican kohtaloa: "Emme ole täällä antamassa tilaa toisille"Williams-pomo ei sulje kisakuskin pestiä KubicaltaPirelli-pomo: Williamsin odotukset Kubicasta liian kovalla tasolla
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • 11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • Eilen20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • Eilen10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa