PETA:n perustaja kehottaa kiinnittämään enemmän huomiota koiran lenkitykseen.
Saatat jo käyttää jääpalapusseja väärin tai täyttää tiskikoneenkin kaikkea muuta kuin oikein, mutta oletko tullut ajatelleeksi, että olet saattanut viedä myös parasta eläinystävääsi lenkille väärin?
Eläinten oikeuksia puolustavan PETA-järjestön perustaja ja johtaja Ingrid Newkirk kertoi haastattelussa, että useimmat koiranomistajat hoputtavat lemmikejään päivittäisillä kävelylenkeillä ja ovat lisäksi hieman liian etäisiä koiriensa mielestä, kertoo New York Post.
Newkirkin mukaan nopea kävely korttelin ympäri ei riitä vessatauoksi, jos haluat olla paras mahdollinen omistaja lemmikillesi.
– Se on niiden kävely, tiedäthän, Newkirk totesi Seattle's Morning News -ohjelmassa radiojuontaja Dave Rossille.
"Enemmän kuin vessatauko"
Newkirk huomauttaa, että lenkki on hyvin erityinen tapahtuma koiralle, kun se saa olla ulkona, haistella ja katsella ympärilleen.
– Eivät ne halua olla jumissa yhdessä huoneessa koko päivää jalat ristissä toivoen pääsevänsä ulos. Se on enemmän kuin vessatauko, se on tutkimusmatka.
Mitä koiranomistajan sitten pitäisi tehdä, jotta lemmikin huviretki ulkosalle olisi mahdollisimman mukava?
– Antakaa niiden haistella! Se on niiden tapa lukea uutiset, se on niiden internet. Älkää kiskoko niitä mukananne, Newkirk ohjeistaa.
