Koronakriisin yleistämä etätyö jatkuu yritysten hallitustyöskentelyssä ainakin osittain myös tulevaisuudessa.
Directors’ Institute Finland – Hallitusammattilaiset ry:n (DIF) koronakriisin vaikutuksia hallitustyöhön ja yritystoimintaan selvittäneessä kyselyssä peräti 88 prosenttia vastaajista arvioi, että hallitusten kokouksia järjestetään tulevaisuudessakin myös etänä.
– Yhdessä yrityksessä olemme jo nyt muuttaneet kokouskäytäntöjämme niin, että järjestämme kerran kuussa numerokokouksen, joka on etänä, kertoo DIF:n hallituksen puheenjohtaja, hallitusammattilainen Kirsi Komi.
Lue myös: Taloyhtiöiden syksyisistä yhtiökokouksista voi tulla koronalinkoja – "Kokouspaikaksi ei sovi pieni harrastetila, jossa ollaan kuin sillit suolassa"
– Jos numeroista tulee erityistä kysyttävää tai haluamme evästää johtoa, paneudumme asioihin tarkemmin fyysisissä kokouksissa ja katsomme eteenpäin.
Komi istuu muun muassa Metsä Boardin, syöpäsairaala Docrates Oy:n, Humana AB:n ja Lindström Invest Oy:n hallituksissa.
Etäkokouksen soveltuvuutta mietittävä
Kyselyyn vastasi 122 henkilöä, joista 74 oli miehiä ja 38 naisia. Vajaa kolmannes vastaajista edusti pörssiyhtiöitä, noin 60 prosenttia listaamattomia yhtiöitä ja loput säätiöitä ja yhdistyksiä.