Perussuomalaisministerit ja kristillisten Sari Essayah asettuivat ulkoministeri Elina Valtosen päätöstä vastaan.
Ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) kertoi aamupäivällä hyväksyneensä osallistumisen Palestiinaa koskevaan julkilausumaan.
Kristillisdemokraattien puheenjohtaja, maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah ei hyväksy Suomen osallistumista Palestiina-julkilausumaan.
– Olen tänään jättänyt eriävän näkemyksen TP-Utvan pöytäkirjaan, koska julkilausuma on monessa kohdin ristiriidassa UTP-selonteon kanssa. Sovimme myös, että tästä asiasta voi kertoa, Essayah kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purran mukaan Palestiina-julkilausuma ei ole ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon mukainen, ja siksi perussuomalaiset ministerit jättivät eriävän mielipiteen pöytäkirjaan. Asia vahvistettiin perussuomalaisten ministeriryhmästä MTV Uutisille.
Purra sanoo julkilausumassa olevan kohtia, jotka perussuomalaisten mielestä menevät selonteon kirjauksen yli siinä, että kahden valtion malliin edetään kahden osapuolen neuvottelun pohjalta.
1:37Oppositiossa julkilausuman hyväksymistä pidettiin pääsääntöisesti hyvänä, mutta hallituspuolueista sekä perussuomalaiset että kristillisdemokraatit vastustivat julkilausuman hyväksymistä
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kiistää Purran ja Essayahin väitteet Ilta-Sanomille. Orpon mukaan julkilausuma on Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon sekä hallitusohjelman mukainen. Pääministerin mukaan kahden valtion malli vaatii myös julistuksessa molempien valtioiden hyväksymisen, eli vaatimus osapuolten sopimasta mallista täyttyy.
– Se nimenomaan lähtee siitä, että luodaan edellytyksiä kahden valtion malliin ja pysyvään rauhaan ja ratkaisuun Lähi-Itään ja näistä syistä me yhdymme siihen, Orpo sanoo IS:lle.
Koolla olleessa Tp-utvassa istuvat valtiovarainministeri Purra ja ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps.).
Lisäksi ryhmän kokouksiin osallistuu säännöllisesti sisäministeri Mari Rantanen (ps.).
Perussuomalaisten kannan kertoi jo aiemmin MTV Uutisille ministeriryhmän erityisavustaja Niko Ohvo.
Lisäksi perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä kommentoi julkilausumaa happamaan sävyyn X:ssä.
– Mielestäni on varsin poliittista pääomaa ja yhteistyön pohjaa kuluttavaa ajaa hallituksesta läpi lähtemistä julkilausumiin, joita kaksi hallituspuoluetta ei halua. Onko tämä vahinko vai tarkoitus?
Valtonen: En pidä kauneusvirheenä
Valtonen kommentoi päätöstään STT:lle ja muulle medialle eduskunnassa.
Häneltä kysyttiin, kuinka paha kauneusvirhe on, ettei hallitus ole asiassa yksimielinen.
– Meillä on erilaisia painotuksia. Itse en pidä sitä sinänsä kauneusvirheenä tai virheenä. Mielestäni on tärkeää, että kaikilla on mahdollisuus tuoda mielipiteensä julki. Me elämme demokratiassa, Valtonen sanoi.
Toisaalta hän sanoi asian olevan ulkoministerin eli hänen itsensä päätösvallassa. Hän sanoi tehneensä ratkaisun keskusteltuaan laajasti valtionjohdon ja hallituskumppaneiden kesken.
Valtonen pitää julkilausumaa Suomen linjojen ja ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon mukaisena. Hänen mukaansa tulkinta on jaettu laajasti myös virkakunnan keskuudessa.
Ulkoministeri Valtonen on myöhemmin tänään vieraana myös MTV:n Uutisextra -ohjelmassa.
2:44Katso myös: MTV Lontoossa, tunnustaako Britannia Palestiinan valtion?