Valtosen mukaan Tavion tasa-arvoliittoumaratkaisussa on tehty "kärpäsestä härkänen".
Ulkoministeri Elina Valtosen (kok.) mukaan Suomen hallituksessa vallitsee vahva yksimielisyys ulkopolitiikan tärkeimmistä asioista. Valtonen kommentoi asiaa Ylen Ykkösaamun haastattelussa.
Valtosen mukaan hallituksen keskuudessa vallitsee vahva konsensus ulko- ja turvallisuuspolitiikan peruslinjasta eikä ole iso asia, että kristillisdemokraattien puheenjohtaja, maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah on eri mieltä Suomen äänestyskäyttäytymisestä YK:n Israel-äänestyksessä.
– Meillä on vahva konsensus peruslinjasta ulko- ja turvallisuuspolitiikasta myös Lähi-idän suhteen. Me olemme kaikki hallituksen sisällä samaa mieltä siitä, että me tarvitsemme tulitauon, haluamme panttivangit vapaaksi ja ihmisille viipymättä apua. Me haluamme rauhoittaa tilannetta. Olemme tuominneet Iranin kammottavat iskut Israelia kohtaan. Tämä on se iso kuva, Valtonen sanoi.
Valtosen mukaan on luonnollista, että hallituksen puolueilla on erilaisia painotuksia politiikan yksityiskohdissa.
– Kun me elämme demokratiassa, ei ole virhe vaan se on ominaisuus, että erilaisilla puolueilla ja erilaisilla poliitikoilla on erilaisia painotuksia. He edustavat omia äänestäjiään, Valtonen sanoi.
Valtonen sanoi arvostavansa suuresti kokenutta ja osaavaa Essayahia, jonka kanssa Valtonen on tehnyt vuosien ajan monenlaista yhteistyötä.
– Hän on tästä asiasta eri mieltä. Mennään eteenpäin, Valtonen summasi.