Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:39Miten suuri ongelma huumeet ja kannabis on nuorille? Poliisitaustan omaava Jari Kinnunen kertoo näkemyksensäMiten suuri ongelma huumeet ja kannabis on nuorille? Poliisitaustan omaava Jari Kinnunen kertoo näkemyksensä
Julkaistu 16.12.2021 14:58
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Poliisi kertoo vieneensä syyteharkintaan tapauksen, jossa espoolaismiehen epäiltiin kasvattaneen kannabista ja elättäneen itseään myynnistä saaduilla voitoilla vuosien ajan. Mies on kuollut, mutta syyteharkintaa tehdään nyt miehen apureiksi epäiltyjen osalta.

Länsi-Uudenmaan poliisin mukaan jututa on selvitetty vuosien 2015 ja 2020 välillä. Poliisi kuvailee miehen toimintaa ”ammattimaiseksi”.

Poliisin mukaan vuonna 1985 syntynyt espoolaismies oli kasvattanut omakotikiinteistöllä kannabista ja korjannut vuosien aikana satoa 35-70 kiloa.  

– Esitutkinnassa selvinneen perusteella hän on rahoittanut elämäänsä vuosien ajan täysin huumausaineiden myynnillä saadulla varallisuudella, poliisin tiedotteessa kerrotaan.

Poliisi uskoo miehen tienanneen yli 300 000 euroa pilveä myymällä. Näillä rahoilla mies oli poliisin mukaan hankkinut muun muassa veneen ja henkilöauton, jotka on sittemmin takavarikoitu.

Poliisi ennätti kuulustella miestä ja tämä oli poliisin mukaan pääpiirteittäin myöntänyt epäillyt rikokset. Mies on kuitenkin kuollut esitutkinnan aikana, eikä juttu etene hänen osaltaan.

Poliisin mukaan esitutkinnassa kuitenkin selviteltiin myös muiden henkilöiden tekemäksi epäiltyjä rikoksia.

Poliisi uskoo, että muut henkilöt ovat auttaneet espoolaismiestä kannabisbisneksissä ja saaneet myös itselleen siitä hyötyä. Heidän rikosepäilyjään on tutkittu muun muassa törkeinä huumausainerikoksina. Heidän osaltaan juttu on siirtynyt syyteharkintaan.

4:01"Käytön rangaistavuudesta tulisi luopua"– THL suhtautuu suopeasti kannabiskeskusteluun

Espoolaismies elätti itseään vuosia kannabista kasvattamalla ja osti rahoilla jopa veneen, sanoo poliisi – mies kuoli, mutta apureiksi epäillyt voivat joutua oikeuteen

"Käytön rangaistavuudesta tulisi luopua" – THL suhtautuu suopeasti kannabiskeskusteluun. Näin asiasta uutisoitiin MTV Uutiset Livessä aiemmin.

Lisää aiheesta:

Poliisi epäilee laajaa kannabiskasvatusta varastetulla sähkölläMikkelissä levitettiin kilokaupalla kannabista – poliisi sai kiinni ammattimaisen organisaationKRP:n nappaama 24-vuotias on yksi Suomen suurimmista huumekauppiaista, retosteli bisneksillään medialle – "Baana on vapaa ja tavara kulkee"Miehet salakuljettivat Suomeen kokaiinia kehonsisäisesti – "Voi päästä helposti hengestään"Tulli käräytti liikemiehen miljoonaluokan huumebisneksen Tor-verkossa – mukana myös musiikkialalla työskennellyt mies: Arkkupakastin paljasti mojovan yllätyksenHelsingissä sadat jäivät kiinni huumekaupoista netissä – huumeiden ostajissa ihmisiä opiskelijoista eläkeläisiin
RikosepäilytPoliisiEspooRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • 18:17
    Savonlinna

    Savonlinnan epäillyn tapon uhri harkitsi lähestymiskieltoa vuosia sitten

  • 16:21
    Henkirikokset

    Sara, 20, kuoli Savonlinnan tulipalossa lastensa kanssa – "Hän oli hyväsydäminen ja kiltti, rakastava äiti"

  • 12:30
    Henkirikokset

    Helsingin Konalassa ammuttiin yksi ja haavoitettiin toista – epäillyt pakenivat Vantaalle

  • 10:22
    Savonlinna

    Savonlinnan epäilty perhesurmaaja vangittiin – tältä hän näytti oikeudessa

  • Eilen18:08
    Henkirikokset

    Kahta miestä ammuttu, toinen kuoli, useita kiinni – karu näky iski poliisien silmille asunnossa