Hyundain tallipäällikkö Cyril Abiteboul on antanut vahvan vihjauksen siitä, mitä talli aikoo tehdä rallin MM-kaudella 2024. Se ei tiedä hyvää tallin suomalaiskuljettajille, Esapekka Lapille ja Teemu Suniselle.
Hyundailla on ensi vuodesta sopimukset Thierry Neuvillen ja talliin palaavan Ott Tänakin kanssa. Molemmat kuljettajat ajavat kaikki osakilpailut ja lähtevät jahtaamaan maailmanmestaruutta.
Hyundailla on jo pidempään pohdittu, voisiko se ajattaa jopa neljää autoa ensi vuonna. Hyundain tallipäällikkö Cyril Abiteboul sanoi MTV Urheilulle ennen viime viikonlopun Keski-Euroopan MM-rallia, että neljännestä autosta ei ole vielä tehty lopullista päätöstä.
Samalla Abiteboul vahvisti, että kolmannessa tai mahdollisessa neljännessä autossa nähdään eri kuljettajia.
– Nyt kun meillä on Thierry ja Ott, voimme miettiä hieman tarkemmin, mikä on paras vaihtoehto kolmanteen autoon. Yhden auton aiomme jakaa eri kuljettajien välillä, koska siten voimme tukea paremmin kahta muuta autoa.
LUE MYÖS: Kalle Rovanperää piti kuvailla yhdellä sanalla – Thierry Neuville räjäytti pankin
Esapekka Lappi ajaa tänä vuonna kaikki osakilpailut Hyundain Rally1-autolla. Kolmosauto on ollut kesästä lähtien jaossa Dani Sordon ja Teemu Sunisen kesken.



