Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Enolle" 13 vuotta vankeutta kymmenen vuotta kestäneistä lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista – uhreina jopa 6-vuotias

0:54MTV oikeudessa: Lasten hyväksikäytöstä syytetty"Eno"näytti jälleen erikoisia käsimerkkejäHyväksikäyttäjä-"Eno" esitteli oikeudessa erikoisia käsimerkkejä. Katso videolta, mitä mies käyttäytyi oikeudessa.
Julkaistu 22.12.2020 12:08
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Lempinimellä Eno tunnettu vuonna 1954 syntynyt Mohamed El Fatimi tuomittiin yhteensä 13 vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen lukuisista lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista.

Miehen syyksi luettiin lukuisisa raiskauksia, törkeitäkin lapsen seksuaalisia hyväksikäyttöjä ja muita rikoksia.

Miehellä oli yhteensä 17 uhria, jotka olivat tekoaikaan pääasiassa nuoria ja alaikäisiä. Miehen syyksi luettiin yhteensä 26 seksuaalirikosta, pahoinpitelyä ja huumausainerikos. Joitain syytteitä hylättiin. Teot tapahtuivat miehen asunnossa noin kymmenen vuoden ajan vuodesta 2006 lähtien. Mies oli tekoaikaan syyntakeinen. 

Eno seksuaalirikos
Poliisi julkaisi esitutkinnan aikana kuvan Eno-nimellä tunnetusta miehestä löytääkseen tämän uhreja. Nyt mies sai 13 vuoden vankeustuomion.

Törkeä raiskaus ja hyväksikäyttö

Teoista vakavin oli noin kaksi vuotta kestänyt 15–16-vuotiaan tytön hyväksikäyttö, johon sisältyi muun muassa törkeä raiskaus, törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, pahoinpitely ja päihteiden väärinkäyttöä.

Teoista suuri osuus kohdistuivat 14–18-vuotiaisiin nuoriin, jotka viettivät eri syistä aikaa miehen luona. Asunnossa käytettiin alkoholia ja vahvasti päihdyttäviä lääkkeitä, minkä aikaansaama päihtymys ja tiedoton tila mahdollistivat rikokset raiskauksista niiden yrityksiin ja muihin tekoihin. Tekoja oli myös videoitu.

Nuorimmat miehen uhreista olivat 6–14-vuotiaita, mutta heihin kohdistuneet teot eivät olleet yhtä vakavia. Mies oli näyttänyt näille pornografiaa, paljastellut itseään ja tyydyttänyt itseään lasten nähden, sekä joissain tapauksissa kosketellut lapsia.

Lue myös: Lukuisten lasten hyväksikäytöstä syytetty "Eno" näytti jälleen liudan käsimerkkejä oikeudessa – peitti kasvonsa silmiä myöten kasvomaskilla

Syyntakeeton rikostoveri

Enon lisäksi törkeään lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön oli osallistunut yksi mielisairautensa vuoksi syyntakeettomaksi katsottu mies oli osallistunut, minkä lisäksi hän oli tehnyt myös toiseen hyväksikäyttörikoksen. Koska mies oli syyntakeeton ei häntä tuomittu rangaistukseen.

El Fatimi itse oli tekohetkellä syyntakeinen. Tuomiosta käy ilmi, että miehen persoonallisuus oli katsottu häiriintyneeksi ja siinä katsottiin korostuneen psykopaattiset piirteet. Hänellä todettiin myös olevan päihdeongelma.

Enon syyksi katsottiin kaksi törkeää lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä, törkeä raiskaus, neljä raiskausta, kaksi raiskauksen yritystä, neljä pakottamista seksuaaliseen tekoon, seitsemän lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä, seksuaalinen hyväksikäyttö, pahoinpitely, huumausainerikos, neljä sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapitorikosta ja yksi niiden levittämisrikos.

Uhreille määrättiin maksettavaksi yhteensä yli 80 000 euron korvaukset.

Lisää aiheesta:

Useisiin törkeisiin seksuaalirikoksiin syyllistynyt mies lähestyi lapsia Snapchatissa – nuorin uhreista vain 10-vuotiasViisikymppinen mies käytti seksuaalisesti hyväkseen kahta alle 15-vuotiasta tytärpuoltaan TurussaTämä kuva nosti julkisuuteen "Enon", joka vaatii nyt 13 vuoden seksuaalirikostuomionsa hylkäämistäKoko Suomea järkyttänyt hyväksikäyttäjä-"Enon" tapaus hovioikeudessa – 13 vuoden tuomion saanut vaatii kaikkien syytteiden hylkäämistäPedofiilipariskunnalle vuosia vankeutta: Kuvasivat lapsia uimahalleissa ja hyväksikäyttivät 15-vuotiasta lastaToimitusjohtaja raiskasi läheisen lapsen ainakin 100 kertaa ja hyväksikäytti muitakin – käsittämättömän törkeitä rikoksia vuosia tehnyt mies tuomittiin 12 vuodeksi vankilaan
RaiskausLapsen seksuaalinen hyväksikäyttöHelsinkiKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Raiskaus
  • ke13:57
    Seksuaalirikokset

    Epäillyssä laivaraiskauksessa on nyt kolme tekijää

  • 18.10.21:38
    Seksuaalirikokset

    Aftonbladet: Nuoren suomalaisnaisen joukkoraiskauksesta epäillyt neljä miestä päästetty vapaaksi

  • 18.10.13:21
    Ruotsi

    Neljää epäillään naisen joukkoraiskauksesta Viking Gracella – epäillyt ja uhri Suomesta

  • 7.10.12:15
    Poliisi

    Yle: Poliisimiehen epäillään raiskanneen naisen Helsingin poliisilaitoksen tiloissa

  • 2.10.05:36
    Ihmiskauppa

    Isot ihmiskauppakäräjät alkoivat – HS: Uhreja vietiin seksikartanoon