Myös tunnettu yleisöakvaario Sea Life Helsinki sulki ovet yleisöltä koronaviruksen takia kuukausi sitten. Meriahven Mikkoon ihmisten katoaminen on jättänyt jälkensä.
Sea Lifen intendentti Markus Dernjatin kertoo MTV Uutisille, että tunnelma yleisöakvaariossa on ollut viime aikoina hyvin erilainen.
– Onhan täällä aika hiljaista nykyään. Meillä on täällä kaikki varotoimenpiteet päällä. Vaikka talo on kiinni, niin eläintenhoito silti jatkuu. Meidän eläintenhuoltotiimi on jaettu kahteen ryhmään, Dernjatin kertoo.

Hiljaisuus on Dernjatinin mukaan välittynyt osaltaan myös akvaarion asukkaisiin.
Intendentti kertoo, että akvaarion vetonaulanakin tunnettu Mikko-meriahven alkoi ensimmäisen sulkuviikon jälkeen osoittaa merkkejä apaattisuudesta ja se jatkuu edelleen.
– On se vähän sellainen haikean oloinen. Mä luulen, että se kaipaa vähän sitä asiakasvirtaa, mitä siellä nyt ei tietenkään ole. Minulla on fiilis, että kyllä se niitä ihmisiä ympärillä kovasti arvostaa ja kaipaa sitä liikettä ja hulinaa, mitä täällä päivän mittaan on, Dernjatin kertoo.
Henkilökunta pitää kahvitaukoja Mikon akvaarion edessä
Mikon piristäminen onkin otettu koko eläinhuoltotiimin asiaksi ja työntekijät yrittävät viihdyttää masennukseen taipuvaista Mikkoa aina kun se on mahdollista.



