Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Grillitikuin seivästettyjä lokkeja Helsingissä – lintuasiantuntija: "Vaatii voimaa"

Helsingin Kauppatorilla liikkuu paljon lokkeja.
Helsingin Kauppatorilla liikkuu paljon lokkeja. Helsingin villieläinapu/Helsingin kaupunki
Julkaistu 20.08.2025 14:48
Toimittajan kuva

Wenla Wallin

Grillitikuilla iskettyjä lokkeja on nähty Kauppatorilla ja Rautatieasemalla.

Helsingin villieläinavulle ja Pääkaupunkiseudun eläinsuojeluyhdistykselle on tullut ilmoitus kolmesta kalalokin poikasesta joiden rintakehästä tai kaulasta törröttää puinen grillitikku. Helsingin villieläinapu kertoo saaneensa ilmoitukset eläimistä vain muutaman päivän sisällä toisistaan. 

– Kaikkien lokkien kohdalla tikku on ollut samalla puolella yläviistossa, sellaisessa kulmassa ja niin syvällä, että vain joitain satoja grammoja painava lintu ei ole voinut itse aiheuttaa vammaa, villieläinavulta kerrotaan. 

lokki ja grillitikkuTältä näytti Kauppatorilta kiinni saatu lokki.Helsingin villieläinapu

Lokeista yksi saatiin kiinni, ja se hoidettiin Korkeasaaren Villieläinsairaalassa samana päivänä. 

– Korkeasaaresta ilmoitettiin samana päivänä, että grillitikku on saatu irrotettua, eikä se ole vaurioittanut mitään kriittisesti. Villieläinsairaalan viestin mukaan lokki voi hyvin ja saa lääkettä ja lepoa ennen vapautusta, villieläinapu kertoo. 

Samankaltaisia vammoja on nähty kahdella muulla lokilla, jotka villieläinavun mukaan ovat eri yksilöitä. Näitä kahta lintua pyritään saamaan kiinni, jotta vammat voidaan hoitaa. 

Lue myös: Lintumaailman roadmanit: Johtuuko lokkien hävyttömyys traumaattisesta poikasajasta?

Tikun iskeminen linnun rintaan vaatii voimaa, sanoo lintujenhoitaja

Lintujen kanssa 27 vuoden ajan työskennellyt Arto Hokkanen Pyhtään Lintuhoitolasta sanoo, ettei ole koskaan kuullut vastaavasta. Tikku on saattanut iskeytyä linnun rintaan paikassa, jossa lintu on käynyt syömässä, hän arvailee. Tikun iskeminen linnun rintaan vaatii kuitenkin voimaa, Hokkanen sanoo. 

– Ei ole todellakaan tullut vastaan tällaista, että joku olisi tökkinyt grillitikulla, Hokkanen sanoo MTV Uutisille.

Hokkanen on hämillään siitä, miten mahdollinen grillitikkuisku olisi saatu tehtyä. Lokit ovat lentäviä lintuja ja pääsevät ketterästi pakoon. 

– Ihmettelen, että miten lentävä lokki on voitu saada kiinni, ja siihen iskettyä tikku. Mutta kaikki on mahdollista, hän sanoo. 

Hokkanen esittää arvauksen siitä, että lokkia olisi voitu mahdollisesti ampua jollakin välineellä. Hän painottaa kuitenkin, että ei voi arvioida asiaa, sillä hän ei ole nähnyt tätä loukkaantunutta eläintä tai hoitanut sitä. 

Lue myös: Osaako lokki korvamerkitä ilkeän ihmisen ja kostaa?

Katso myös: Näin suojaudut lokin hyökkäykseltä

1:54Pelottaako, että lokki vie jäätelön? Näin suojaudut klassikko-ongelmaltaPelottaako, että lokki vie jäätelön? Näin suojaudut klassikko-ongelmalta.


 

Lisää aiheesta:

Kuollut saukko lojui katiskassa Helsingissä – "Jos joku tuntee piston sydämessään..."Ihmisten syöttämä laulujoutsen etsii sisäistä villieläintään eläinhoitolassa – "Toivon, että tämä toinen kertoisi, että kannattaa pelätä ihmisiä"Vaasalainen eläinklinikka jakoi kuvan pienen potilaan saapumisesta: "Kuinka monta poliisia tarvitaan tuomaan pöllö klinikalle?"Sanna ja Eva-Maria auttoivat räpylänsä menettänyttä hanhea – tällaista jälkeä luontoon päätynyt roska voi eläimille tehdäMursun pelastusoperaatioon osallistunut meribiologi: Operaatio oli haastavampi kuin sivulliset voivat edes kuvitellaTömähtikö lintu ikkunaan? Vuosikymmenen eläimiä auttanut Jarmo kertoo, miten toimia
LinnutLuonto ja eläimetKorkeasaariKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Linnut
  • ma14:38
    Lemmikit

    Annikki-kana on kuollut: "Olen niin vihainen ja järkyttynyt"

  • ma12:43
    Kotimaa

    Suomessa havaittiin viikonloppuna yli miljoona lintua

  • 4.10.16:23
    Syksy

    Taivaalla vaeltaa nyt melkoinen lintulauma "tavismuuttajien" lisäksi

  • 3.10.22:10
    Viiden jälkeen

    Euroopan suurin lintutapahtuma alkaa – nämä linnut jättävät nyt Suomen ilmatilan

  • 29.9.15:43
    Hallitus

    Hallituksessa erimielisyyttä valkoposkihanhien "pistämisestä pataan"