Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eduskunnan kyselytunnilla lausuttiin jälleen kielletty v-sana – puhemies Lohela huomautti Zyskowiczia kielenkäytöstä

1:56Zyskowicz sai puhemieheltä moitteet sopimattomasta kielenkäytöstä
Julkaistu 09.06.2016 18:58(Päivitetty 10.06.2016 10:54)

MTV UUTISET - STT

Ben Zyskowicz (kok.) sanoi vihreiden kansanedustajien valheellisesti antavan ymmärtää, että he olisivat aiemmin vastustaneet perheenyhdistämisen ehtojen kiristämistä. Hän sai moitteet eduskunnan puhemies Maria Lohelalta (ps.).

Vihreät kritisoi hallitusta turvapaikanhakijoiden perheenyhdistämisen ehtojen kiristämisestä. Zyskowicz muistutti, että vihreät hyväksyi nykyisen lain.

– Sen hyväksyivät vihreät yksimielisesti eduskunnassa ollessaan. Yksikään vihreä kansanedustaja eduskunnassa ei, toisin kuin vihreät nyt valheellisesti antavat ymmärtää, ole tätä lakia vastustanut, Zyskowicz sanoi.  

Valehtelusta syyttäminen on eduskunnan tapakulttuurissa ehdottomasti kiellettyä. 

– Edustaja Zyskowicz, sanavalintanne eivät kaikilta osin olleet aivan sopivia tähän saliin, Lohela huomautti.

Aiemmasta valehtelusyytöksestä on ehtinyt kulua runsas kuukausi. Tuolloin ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Lenita Toivakka (kok.) syytti kansanedustaja Timo Harakkaa (sd.) valehtelusta Toivakan kiinteistöyhtiön verosuunnitteluun liittyen.

4:08Eduskunnassa poikkeuksellinen valehtelusyytös –"Hyvien tapojen vastaista"

Lisää aiheesta:

Kokoomuksen Kopra: Keskisarjan puheet rasistisiaPurra ryöpytti oppositiota – puhemies kehotti välttämään "v-sanaa"Pekka Haavisto nauttii yhä eduskunnan luottamusta – keskusta äänesti luottamuksen puolesta, mutta ryöpyttää kovasanaisesti vihreitäPerussuomalaisten Halla-aho vihreiden kimpussa: "Säännöt ovat muita varten, vihreitä ne eivät koske"Konkarikansanedustaja kuvailee: Kielletyn v-sanan kiertämiseen on syntynyt rikas sanastoZyskowicz: Vasemmisto kohottaa tunnelmaa maassa makaavaa porvaria potkimalla
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 12:36
    Rikos

    Yle: Milan Jaff aikookin valittaa karkotuspäätöksestään – uusi juristi tuomittu puolisonsa murhasta ja ystävänsä taposta

  • 12:32
    Rikos

    Epäily: Mies ja nainen kaapattiin Porissa raiskattavaksi

  • 12:19
    Dronet

    Suomessa on tehty muutamia droonihavaintoja lentokentillä viime vuosina – tähän se on johtanut

  • 12:18
    Valtion budjetti

    Jussi Halla-aho joutui puuttumaan öykkämöykkään: "Pyydän harjoittamaan itsehillintää"

  • 12:15
    Sää

    Tympiikö märkyys? Ennusteesta upean kuivia uutisia kuukaudeksi