Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Purra ryöpytti oppositiota – puhemies kehotti välttämään "v-sanaa"

Ministeri Riikka Purra arvosteli oppositiota muun muassa siitä, että se laittaa työttömyyden kasvun hallituksen piikkiin.
Ministeri Riikka Purra arvosteli oppositiota muun muassa siitä, että se laittaa työttömyyden kasvun hallituksen piikkiin.Lehtikuva
Julkaistu 08.05.2025 16:36

MTV UUTISET – STT

Puhemies Jussi Halla-aho puuttui ministeri Riikka Purran sanavalintaan kyselytunnilla.

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) käytti eduskunnan kyselytunnilla sanaa valhe syyttäessään oppositiota virheellisen tiedon välittämisestä.

–  Ensin täytyy korjata tämä opposition välittämä valhe, jota myös eilen täällä kuuntelin, hän aloitti puheenvuoronsa.

Purra arvosteli puheenvuorossaan oppositiopuolueita siitä, että ne laittavat hallituksen piikkiin sellaisia asioita, joihin hallitus ei voi itse vaikuttaa. Näitä ovat hänen mukaansa esimerkiksi työttömyyden kasvu ja työllisyyden heikentyminen.

–  Se yleinen talouden kasvun puute ja tämä heikkous, joka meillä on reaalitaloudessa ollut, niin se ei ole hallituksen toimien syy.

Puhemies Jussi Halla-aho (ps.) muistutti tämän jälkeen ministeriä ja muutenkin kansanedustajia välttämään "v-sanan" käyttöä täysistunnossa.

Lue myös: Kommentti: Riikka Purra on kuin Bagdad-Bob – kaikki on hyvin, vaikka taustalla rauniot savuavat

Lisää aiheesta:

Jussi Halla-aho joutui puuttumaan öykkämöykkään: "Pyydän harjoittamaan itsehillintää"Orpo: Emme tee toimiamme pahuuttamme – SDP lyttäsi hallituksen EU:n huonoimmaksiPääministeri Orpo vastasi Krista Kiurulle, ja mikki jäi auki – "En muuta keksinyt"Purra nihkeänä Niinistön ehdotukselle: Tarvitsemme selkärankaa, emmekä lisää seminaarejaSDP:stä täysilaidallinen Purran puheelle – "Viisas tarjoaisi nyrkin sijasta kättä päälle"Purra vieritti velkaantumista Marinin hallituksen kontolle: "Emme kykene ylläpitämään tällaista järjestelmää"
Riikka PurraHallitusEduskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Riikka Purra
  • 13.11.17:15
    Ukrainan sota

    Miten Venäjän jäädytetyt rahat saisi Ukrainan avuksi? Näin kommentoivat Purra ja Orpo

  • 13.11.16:20
    Politiikka

    Riikka Purra kommentoi Venäjän jäädytettyjen varojen käyttöä

  • 12.11.18:18
    Perussuomalaiset

    Mikä on perussuomalaisten ruotsi-linja? Riikka Purra kommentoi epäselvyyttä MTV:lle

  • 5.11.17:43
    Etätyö

    Kelan etätöistä leimahti riita – MTV Uutiset selvitti: Myös muissa valtion virastoissa lähitöitä vaaditaan yksi päivä viikossa

  • 4.11.15:49
    Politiikka

    Purralta kylmää kyytiä datakeskuksille: Emme elä olemalla sähköenergiareservaatti