Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Duane käytti jättikurpitsaa veneenä ajelehtien 61 kilometrin matkan: "En usko yrittäväni tätä uudestaan"

Reuters
Julkaistu 03.09.2022 15:32

Fanni Parma

fanni.parma@mtv.fi

Nebraskasta kotoisin oleva mies päätti rikkoa erikoisen maailmanennätyksen. Hän nimittäin seilasi joella 16 kilometriä käyttäen veneenä jättimäistä kurpitsaa.

Duane Hansen päätti juhlistaa 60-vuotissyntymäpäiväänsä rikkomalla erikoisen maailmanennätyksen, pisimmän kurpitsalla tehdyn joenlaskun. Matkaa Duane taittoi hurjat 38 mailia, eli noin 61 kilometriä Missourilla, Mississippijoen sivujoella. Duanen ennätyksestä ovat uutisoineet useat mediat, kuten BBC, The Guardian ja Reuters.

Kurpitsa, jolla Duane laski jokea, oli hänen itse kasvattamansa. Kyseinen jättiläinen oli kypsynyt jo 10 vuoden ajan. Koska veneillä on aina oltava nimi, oli Duane nimennyt kurpitsan laskun ajaksi Bertaksi.

Hivenen yllättäen Duanen puutarhassa kasvanut 384 kiloa painava kurpitsa kellui joella ongelmitta.

– Minusta se oli hauska juttu kokeiltavaksi jättikurpitsalla, Duane toteaa.

Lue myös: Kuinka monta M&M's-karkkia saat pinoon? MTV:n toimitus yritti rikkoa tuoretta maailmanennätystä – näin kävi

Näin erikoinen ennätys syntyi

Joenlasku kurpitsalla kesti 11 tuntia. Edellinen ennätys oli kestänyt kuusi tuntia, kun vuonna 2016 Pohjois-Dakotasta kotoisin oleva Rick Swenson seilasi kurpitsan selässä Minnesotan Red Riverilla 25,5 mailia eli noin 41 kilometriä.

Duane aloitti urakkansa 27. elokuuta kello 7.30. Hän rikkoi Rickin vuoden 2016 ennätyksen vähän ennen kello kolmea iltapäivällä, mutta jatkoi vielä melkein 20 kilometriä lisää päättäen lopulta illalla noin kello 18.30.

– En usko yrittäväni tätä uudestaan, Duane totesi ennätyksen jälkeen.

Asento, jossa hän oli joutunut olemaan kurpitsan kyydissä, on varsin epämukava, etenkin 60-vuotiaalle miehelle. Hänen täytyi istua polvet rintaa vasten koko matkan ajan.

– Matkustin 61 kilometriä kurpitsan kyydissä joella ilman, että nousin kertaakaan seisomaan. Polviani särkee edelleen, hän toteaa.

Ennätyksen haastajille miehellä on selkeä viesti.

– Jos joku yrittää rikkoa ennätystäni, kumarran mielelläni heille, koska he ovat oikeasti minua vahvempia, hän toteaa.

Perhe ja ystävät ottivat videoita ja kuvia Duanesta joella ja dokumentoivat ennätyksen suoritusta.

– En ollut ollenkaan varma, että kykenisin tähän. En ole koskaan ollut kurpitsan kyydissä joella, Duane kertoo.

Guinnessin ennätystenkirja vaatii todistuksesta muun muassa kuvia, videoita ja todistajalausuntoja, jotta ennätyksestä voi tehdä virallisen.

Lue myös: 228 senttiä! Ammattilaiskoripalloilijaksi tähtäävä 15-vuotias Oliver on virallisesti maailman pisin teinipoika

Lue lisää lifestyle-aiheista!

Lähteet: BBC, The Guardian ja Reuters

Mitä ihmettä?Vapaa-aikaLifestyle
not-found-image
Fanni Parma
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Kanadalainen isoäiti nappasi nimiinsä aikamoisen Guinnessin ennätyksen – lankutti neljä ja puoli tuntia!Ghanalaismies hätyyttelee maailman pisimmän miehen titteliä: "Kasvan edelleen"Jasmine, 21, kesti 70 päivän vaarallisen rääkin – maailmanennätys oli kaatua onnettomuuteen: "Kaikki tapahtui aina, kun olin nukkumassa"108 senttiä! Joseph ei mahdu istumaan autoon tai kulkemaan ovista – syynä käsittämätön ennätyskampausSyövän voittanut Sarah, 37, rikkoi ennätyksen: Ui Englannin kanaalin läpi neljä kertaa peräjälkeen – meduusa poltti kasvoihin 54 tuntia kestäneen urakan aikanaKäsittämätön 157 päivän urakka: Ross ui ensimmäisenä ihmisenä Britannian ympäri – riesana kuvottavat vammat, jäätävä kylmyys ja hait

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • 10.12.13:25
    Sairaudet ja taudit

    Harvinainen tartuntaketju paljastui: Tappava tauti levisi tavalla, joka uhmaa mielikuvituksen rajoja

  • 9.12.20:23
    Yhdysvallat

    Droonipukki toi lahjaherkut vankilan pihaan – sitten käry kävi

  • 8.12.21:26
    Luonto ja eläimet

    City-ketut hämäävät ihmistä – tutkijat tyrmäävät söpön myytin

  • 8.12.06:03
    Sairaudet ja taudit

    Musta surma vei 25 miljoonaa eurooppalaista – tutkijoilta uutta tietoa vitsauksen saapumisesta

  • 7.12.18:05
    Islanti

    Islannin lapsilla piinaviikot – laiskuri joutuu hirviökissa Jólakötturinnin kitaan