Lotta Harala kävi leikkauksessa.
Ruotsi-ottelun lämmittelyssä sunnuntaina loukkaantunut Lotta Harala on julkaissut Instagramissa kuvia sairaalasta. Aitajuoksijan uransa päättänyt tähti kertoo käyneensä leikkauksessa, joka on onnistuneesti ohi.
– Vasemman jalan akillesjänne katkesi kokonaan poikki. En muista siitä hetkestä, kun se napsahti, oikeastaan mitään muuta kuin että maassa pyörin ja hoin, että "kyllä mä pystyn juosta!” No, enpä olis pystynyt sitten millään, Harala kirjoittaa.
Hän raportoi, että päällimmäisenä tunteena on kaikesta huolimatta valtava kiitollisuus.
– Oon saanut lukea kaikkia kirjeitä, viestejä, kommentteja teiltä kaikilta. En voi uskoa, kuinka ihania ihmisiä mun ympärillä, elämässä ja kannustusjoukoissa onkaan!
Harala avaa, että hänellä alkaa tästä vuoden mittainen kuntoutusprosessi.
– Erilainen uuden elämän aloitus kuin mitä suunnittelin, mutta opettavainen sellainen taatusti edessä.

