Dodge jakoi voiton vuodesta toiseen hienosti pärjäävän Kian kanssa.
Yhdysvaltalaisen J.D. Powerin uusien autojen laatua kartoittavan tutkimuksen ykköstilan jakoivat tänä vuonna Fiat-Chryslerin Dodge ja korealainen Kia.
Kia on sijoittunut ”Initial Quality Studyssa” vuosi vuoden jälkeen ykköseksi, mutta amerikkalaismerkit eivät ole kehuttavasti pärjänneet. Nyt amerikkalaisten mainetta Dodgen lisäksi kohensivat GM:n Chevrolet ja Fiat Chryslerin RAM, jotka jakoivat seuraavan sijan.
Kärkeen sijoittuneiden lisäksi moni muukin amerikkalaismerkki pärjäsi nyt keskiarvoa paremmin. J.D. Powerin mukaan Detroitin autonvalmistajien sijoitukset olivat nyt tutkimushistorian parhaat.
Lue myös: Jättiraportti julki: Nämä autot ovat ikäluokkiensa pahimmat vikapommit ja murheenkryynit!
Näin selvitys tehtiin
Tutkimuksesssa kysyttiin, mitä ongelmia uusien autojen omistajilla on ollut autojensa kanssa ensimmäisen 90 päivän aikana. Monet niin sanotut premium-merkit sijoittuivat nyt keskiarvon alapuolelle. Useimmiten syynä oli autojen monimutkainen tekniikka, jonka omistajat kokivat ongelmaksi.
Joka neljäs ilmoitettu ongelma liittyi tietoviihdejärjestelmiin, puheentunnistukseen ja kosketusnäyttöihin. Koetun laadun lisäksi tutkimus kuvastanee siis myös omistajien tyytyväisyyttä autoonsa, sen ominaisuuksiin ja käytettävyyteen.