Dennis Rodman Torpan Poikiin marraskuussa

Dennis Rodman, photo: Ronald Martinez / Getty Images
Dennis Rodman, photo: Ronald Martinez / Getty ImagesCopyright Allsport 2003
Julkaistu 22.08.2005 17:58(Päivitetty 22.08.2005 18:36)

Värikkäästä elämästään tunnettu koripalloilija Dennis Rodman, 44, pelaa tulevalla kaudella ainakin yhden ottelun pääsarjaseura Torpan Poikien riveissä. Rodman ja ToPo pääsivät sopimukseen viime viikolla. ToPo:n toiminnanjohtaja Aleksi Valavuori ei suostunut maanantaina kertomaan paljonko Rodmanille Suomen-vierailusta maksetaan, mutta kertoi summan olevan viisinumeroinen luku dollareissa.

- Kerroin mummolleni summan, ja hän sanoi Rodmanin olevan alennusmyynnissä, Valavuori sanoo.

Viisi NBA-mestaruutta voittanut Rodman saapuu Suomeen 5. marraskuuta, ja kuudes päivä hän pelaa ToPo:n paidassa suurella varmuudella viime kaudella toiseksi tullutta Espoon Honkaa vastaan. Mahdollisesta toisesta ottelusta keskustellaan Rodmanin saavuttua Suomeen.

Idea Rodmanin pelaamisesta ToPo:ssa syntyi Valavuoren mukaan helsinkiläisessä ravintolassa pikkutunneilla. Valavuori oli viettämässä iltaa ystäviensä kanssa, kun hän näki Rodmanin olevan myös ravintolassa.

- Olin Kaivohuoneen yläkerrassa, ja näin Rodmanin saapuvan stetson päässä. Menin kysymään tietääkö hän mikä ToPo on on. Silloin hän ei tiennyt, mutta nyt tietää, Valavuori kertoo.

Rodmanista ei taloudellista riskiä

Valavuori sanoo, ettei Rodmanin pelaamisesta tule ToPo:lle taloudellista riskiä. Rodmanin kustannukset katetaan yhteistyökumppaneiden avulla.

- Rodmanin vierailusta ei tule taloudellista riskiä. ToPo:n riski on nolla, Valavuori vakuuttaa.

Ottelu, jossa Rodman esiintyy, pelataan todennäköisesti Helsingin jäähallissa. Valavuoren mukaan myös Ilmalan jäähallia harkittiin, mutta Helsingin jäähalli näyttää Valavuoren mielestä enemmän Rodmanilta. Valavuori vakuuttaa, että ottelun lipuista ei aiota pyytää kovia summia.

- Rahastuksen meininki otetaan heti pois. On mahdollista, että otteluliput olisivat ilmaisia, mutta se riippuu yhteistyöneuvotteluista. Minimitavoite on, että mökki olisi täynnä, Valavuori heittää.

Valavuori ei myöskään pelkää, että Rodman muuttaisi mielensä ja jäisi USA:han. Valavuori kertoo, että sopimuksessa on hyvät suojapykälät.

- Ainoa mahdollisuus sopimuksen purkamiselle on, että Rodman allekirjoittaisi NBA-sopimuksen, enkä oikein usko siihen. Hän ei ole myöskään koskaan tehnyt ohareita tällaisissa sopimuksissa, 26-vuotias toiminnanjohtaja sanoo.

Ainakin viisitoista minuuttia kentällä

Rodmanin allekirjoittama sopimus velvoittaa hänen pelaavan ottelussa vähintään viisitoista minuuttia. Valavuori kertoo, että 44-vuotias pelaaja on tällä hetkellä hyvässä kunnossa.

- Rodman harjoittelee päivittäin ja uskon, että hän pelaa vähintään puolet matsista. Hän oli juuri Kiinassa pelaamassa, Valavuori kertoo.

Torpan Poikiin täksi kaudeksi siirtynyt Phil Hickey on innoissaan Rodmanin kanssa pelaamisesta. Hän vakuuttaa, ettei Rodmanin pelaaminen häiritse joukkuetta.

- Rodman on aivan oma henkilö. Hän on suurempi kuin itse laji. Hän on myös ainoa pelaaja, joka ei osaa tehdä pisteitä, mutta pystyy vaikuttamaan peliin todella paljon. On mahtavaa, että hän tulee Suomeen, Hickey hehkuttaa.

Naisen asuissakin viihtyvä Rodman tuo Suomeen pienen delegaation, joka vaatii tyyliä.

- Rodmanin mukana tulee muutama henkivartija ja manageri. He liikkuvat joka paikkaan limusiinilla, Valavuori valottaa.

ToPo:n Maurizio Pratesi kertoi Urheilulehdessä, että hän odottaa ottelua enemmän pelin jälkeisiä juhlia. Valavuoren mukaan paikkaa ei ole päätetty, mutta hän uskoo halukkaita järjestäjiä riittävän.

- Uskon, että aika moni ravintola haluaa järjestää matsin jälkeiset bileet, Valavuori heittää.

(MTV3-STT)