Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Cleon, 20, tylsistyi opiskelija-asunnossaan koronarajoitusten vuoksi – pyöräili yli 3 000 kilometriä nähdäkseen perheensä: "Se sai alkunsa vitsistä"

4:19Pyöräkauppa käy kuumana – varmista nämä asiat, kun olet ostamassa käytettyä pyörääPyöräkauppa on käynyt kevään ja kesän aikana suorastaan kuumana – muista nämä asiat, jos olet itsekin ostoaikeissa!
Julkaistu 05.07.2020 19:55

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Karanteenioloihin kyllästynyt nuorimies polki pyörällä Isosta-Britanniasta Kreikkaan tavatakseen perheensä, kertovat eurooppalaismediat. 

Koronaviruspandemia pakotti monen maan sulkemaan rajansa useiksi kuukausiksi. Lentokentät suljettiin, julkista liikennettä rajoitettiin ja yksityisautoilu maasta toiseen tapahtui vain perustellusta syystä. 

Lue myös: Tämä maa otti käyttöön maailman tiukimmat koronarajoitukset ennen yhtäkään tartuntaa: "Meillä ei ole mitään syötävää"

Aberdeen kaupungissa sähköinsinööriksi opiskeleva Cleon Papadimitriou, 20, sai karanteenielämästä tarpeekseen. Koska matkustaminen ilmateitse oli hankalaa, hän päätti taittaa matkan Kreikkaan perheensä luo lihasvoimin polkupyörällä.

– Se sai alkunsa vitsistä, mutta koska pidän tällaisista seikkailuista, aloin tutkia, voisiko se olla mahdollista, mies kertoi makedonialaiselle uutissivustolle Greek Reporterin mukaan. 

– Koska en voinut lentää kotiin, päätin lähteä pyörällä, nuorimies perustelee hurjaa päätöstään. 

Lue myös: Koronavirus loi pyöräilybuumin: Uusista pyöristä jopa pulaa – katso tämä vinkkivideo, jos olet ostamassa käytettyä pyörää

Kilometrejä kertyi reilusti yli 3 000 kilometriä

Euroopan halki kulkenut reitti on kaikkiaan noin 3 200–3 500 kilometrin mittainen, ja matkan aikana Cleon kannatteli harteillaan 30 kilon kuormaa. Mirror-lehden mukaan teltassa majoittunut seikkailija selvisi reissusta leivän, maapähkinävoin sekä sardiinien voimalla. 

Hurja koitos alkoi Skotlannista 10. toukokuuta. Päästyään rannikolle Cleon kulki lautalla Isosta-Britanniasta Alankomaihin, josta matka jatkui polkemalla Saksan, Itävallan kautta Italiaan. Saapasmaassa hän kulki lautalla Välimeren halki Patrasin kaupounkiin Kreikkaan.

Maan pääkaupunkiin Ateenaan hän saapui seitsemän viikkoa lähtönsä jälkeen.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Sääolosuhteet ja pienet vastoinkäymiset hankaloittivat matkantekoa

Cleon mukaan hän on hieman kipeänä satulalla istumisesta, mutta suurimmilta loukkaantumisilta vältyttiin. Sen sijaan sääolosuhteet olivat pitkän matkan aikana toisinaan haastavat. 

– Matkan aikana oli paljon rengasrikkoja, ja jouduin kestämään lunta, rakeita ja kuumuutta matkan varrella. 

– Joskus pyöräni rengas räjähti 2–3 kertaa päivässä. Se ei vienyt vain aikaa, vaan myös rasitti henkistä kanttia, Cleon kertaa kokemiaan haasteita. 

Lue myös: Pyöräiletkö liian tyhjällä kumilla? Ammattilainen kertoo, kuinka paljon ilmaa pitäisi olla – ja vastaus voi yllättää

Haaste muiden muiden joukossa

Ahkeran polkijan otti vastaan perhe, joka piteli valtavaa banderollia, jota koristi teksti "Tervetuloa kotiin Cleon: Taas yksi haaste suoritettu".

Vaikka suoritus olikin ilmiömäinen, se ei ollut Cleon historiassa niinkään ainutlaatuinen. Nuorimies kipusi Kilimanjarolle vuonna 2019 – ja se, jos mikä tuntui seikkailunhaluisesta Cleosta haastavalta. 

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Cleon aikoo palata Isoon-Britanniaan lentäen ja suorittaa yliopisto-opintonsa kunnialla loppuun. 

Lue myös: Mikä maailman kaupunki sijoittuu kahteen maanosaan? 12 uskomatonta faktaa – jos tiesit nämä, olet aikamoinen maantietoguru

Lue myös: Brittinaisella oli liikaa vapaa-aikaa – kokeili hautoa supermarketin ankanmunista poikasia, lopputulos lyö ällikällä: "Huomattavan pieni mahdollisuus"

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Lähteet: Mirror, AMNA, Greek Reporter

Lisää aiheesta:

143 päivää erämaassa: Amanda ja Sakari toteuttivat vuosien haaveensa Pacific Crest TrailillaTanskalaismies palasi 10 vuoden reissultaan – vieraili yli 200 maassa lentämättä lentokoneella kertaakaanValtteri, 26, ja Alvari, 25, pyöräilivät 15 000 kilometriä Helsingistä Singaporeen – kun pyörä hajosi keskellä aavikkoa ja vesi loppui, oli pakko toimia28-vuotias Phillip piti pelastaa samalta luontoreitiltä kahdestiKaivosmies Tom skeittaa Australian halki: "Koronapandemian aikana aloin potea mökkihöperyyttä ja tylsistyin"Parivaljakko vaelsi yli 2000 kilometriä Grand Canyonin halki dokumentoidakseen sen katoavaa kauneutta – "Kanjoni ei kunnioita ketään"
Mitä ihmettä?PolkupyörätLiikuntaKoronavirusMatkailuTerveys ja hyvinvointiEurooppaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • 21.10.06:34
    Internet

    Pätkiikö netti? Syy saattaa piillä keittiössä

  • 8.10.19:10
    Chile

    Maailman kuivimmassa paikassa tapahtui ihme

  • 5.10.07:35
    Niksit

    Raivostuttavan muovipakkauksen avaaminen onkin yllättävän helppoa – ja onnistuu ilman saksia!

  • 24.9.18:58
    Ikääntyminen

    Oletko syntynyt 1980-luvulla? Kaikki nämä arkiset asiat ovat sinua nuorempia

  • 22.9.20:08
    Luonto ja eläimet

    Taloyhtiötä Saksassa piinannut "nuorisoporukka" olikin etana