Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Bottas lupaa Hamiltonille yhä tuimempaa haastetta: ”Pystymme silti yhteistyöhön”

Julkaistu 27.04.2018 07:15
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Valtteri Bottaksen vahva alkukauden suoritustaso on heittänyt kovan haasteen Mercedeksen tallikaverille Lewis Hamiltonille, mutta suomalaiskuskin mukaan asetelma ei ole muuttanut ilmapiiriä tallin sisällä.

Valtteri Bottas kertoo jutun videolla C Moren erikoishaastattelussa muun muassa suhtautumisestaan koko ajan ympärillä kuhiseviin siirtohuhuihin.

MAINOS

Azerbaidzhanin F1-viikonloppu
C Morella!

Perjantai: Harjoitukset klo 11.55 ja 15.55
Lauantai: Harjoitukset klo 10.55, aika-ajo klo 15.55
Sunnuntai: Azerbaidzhanin GP klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 13.30!

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!

Bottas aloitti vaikean syksyn jälkeen nousunsa kauden 2017 viimeisissä kisoissa ja on sen jälkeen lyönyt yhtenä kaikkien aikojen aika-ajajana pidetyn Hamilton peräti viidessä kuudesta edellisestä aika-ajosta.

LUE MYÖS: Bottas saanut kiittävää palautetta Mersulta – ”Ovat olleet tähän asti tyytyväisiä”

MM-taistelussa hän on kuitenkin Australian aika-ajojen ulosajonsa takia Hamiltonin takana. Yhtä virhettä lukuun ottamatta Bottas on onnistunut lyömään kunnolla painetta britille ja osaa myös nauttia tilanteesta.

– Totta kai se tuntuu hyvältä, Bottas myöntää C Moren erikoishaastattelussa Azerbaidzhanin Bakussa.

– On tuntunut, että oma suorituskyky on ollut hyvällä tasolla, ja kyllä viime vuodesta tuli niin paljon opittua. Jos katsoo viime vuoden parista viimeisestä kilpailusta, millaista vauhtini oli, niin se on tavallaan jatkunut tähän alkuvuoteen.

– Uskon, että se vielä vain paranee, kun pääsee koko ajan paremmin sinuiksi kaiken kanssa ja saa koko ajan itseluottamusta, niin varmasti suunta on ylöspäin, Bottas arvioi.

Nelinkertainen maailmanmestari Hamilton tiedetään oikukkaana persoonana, joka ei ole kaihtanut häijyäkään kulissipeliä oman asemansa vahvistamiseksi. Toisaalta hän kehui viime kaudella yhteistyön Bottaksen kanssa olevan parasta, jota hän on koskaan formula ykkösissä kokenut. Vieläkö tilanne on sama, kun kilpailutilanne Mercedeksellä on kiristynyt?

– Täytyy sanoa, että mikään ei kyllä ole muuttunut. Totta kai ollaan tosi alkukaudessa, mutta ei ole mikään muuttunut, Bottas toteaa.

– Olen sitten minä ollut edellä tai Lewis, niin se on ollut aina samanlaista. Pystymme silti tekemään hyvin yhteistyötä ja haluamme päihittää toisemme rehdisti. Se on se asenne kummallakin enkä usko, että se muuttuu miksikään.

LUE SEURAAVAKSI: Niki Juuselan kommentti: Mestaruustaistossa todellinen musta hevonen – Bottas alkukauden onnistuja numero 2

Lisää aiheesta:

Paljon kritisoitu Valtteri Bottas paaluttaa MTV:lle kaudestaan: "Saan olla ylpeä"Valtteri Bottas räväytti! Todella rohkea lausunto näytöistä Lewis Hamiltonin rinnalla – mitähän muut F1-kuskit ajattelevat tästä? F1-asiantuntijat lähes yksimielisiä: Valtteri Bottaksen voitettava mestaruus tällä kaudellaValtteri Bottas on tehnyt jo yhden valtavan tempun – ”Siinä Lewis on yksi maailman parhaista”Valtteri Bottaksen uroteot jääneet tulosten taakse: ”Hamiltonin lyöminen ei enää takaa voittoa”Bottas saanut kiittävää palautetta Mersulta – ”Ovat olleet tähän asti tyytyväisiä”
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa