Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Biden ja Zelenskyi tapaavat YK:n yleiskokouksessa

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tapaavat YK:n yleiskokouksessa kuluvan kuun lopussa. Kuva joulukuulta 2023.
Yhdysvaltain presidentti Joe Biden ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tapaavat YK:n yleiskokouksessa kuluvan kuun lopussa. Kuva joulukuulta 2023.
Julkaistu 14.09.2024 22:31(Päivitetty 14.09.2024 23:20)

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tapaavat YK:n yleiskokouksessa kuluvan kuun lopussa, kertoo USA:n kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Jake Sullivan.

Jake Sullivanin mukaan Joe Biden aikoo käyttää loput jäljellä olevasta kaudestaan Ukrainan vahvistamiseen.

– Biden aikoo käyttää nämä neljä kuukautta, jotta Ukraina pääsee parhaaseen mahdolliseen asemaan menestyäkseen, Sullivan sanoi.

– Presidentti Volodymyr Zelenskyi on sanonut, että lopulta tämän sodan on päätyttävä neuvotteluihin. Me haluamme, että he ovat vahvoilla niissä neuvotteluissa, Sullivan jatkoi.

"Aseavun viivästyminen ei johdu haluttomuudesta"

Sullivan otti kantaa myös Yhdysvaltojen aseavun viipymiseen todeten, ettei kyse ole haluttomuudesta avun toimittamiseen, vaan logistisista vaikeuksista.

– Kyse ei ole poliittisesta tahdosta, vaan vaikean ja monimutkaisen logistiikan selättämisestä. Mutta kun ottaa huomioon, mitä Ukrainalla on vastassa, meidän on tehtävä enemmän ja paremmin, Sullivan kiteytti.

Sullivan sanoi myös pelkäävänsä, että Venäjä ottaa Ukrainan ydinlaitokset iskujensa kohteiksi.

Lue myös: Toimittaja kysyi Bidenilta Putinin sotauhkailusta – presidentti näpäytti

Ukraina odottaa päätöstä länsiohjusten käytöstä – Käihkö: USA:n epäröinnistä voi olla hyötyäkin

Saksalainen ex-lähettiläs: Aiemmin maininta Suomesta aiheutti Ukrainassa hiljaisuuden, mutta ei enää

Lisää aiheesta:

Zelenskyi YK:ssa: Vaihtoehtoiset rauhansuunnitelmat hyödyttävät PutiniaZelenskyi tapaa Bidenin ja Harrisin ensi viikolla Valkoisessa talossaBiden tapaa Zelenskyin keskiviikkona, Valkoinen talo: Nato suunnittelee Ukrainalle uudistuksiaValkoinen talo: Biden odottaa innolla Zelenskyin tapaamista Japanissa"Putin oli täysin väärässä" – näin Joe Biden kertoo vierailustaan Kiovassa, lupaa lisää aseitaUkrainan presidentti kutsui Bidenin vierailulle Kiovaan
Ukrainan sotaUkrainaVolodymyr ZelenskyiYhdysvallatJoe BidenYKMaailmanpolitiikkaYdinvoimaOhjuksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 14:07
    Italia

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 10:26
    Venäjä

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 10:17
    Ukraina

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • 08:06
    Ukraina

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta