Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Baarin tuulikaapissa Kalliossa silmitön tapon yritys – mies potki ja talloi uhrinsa päätä kymmeniä kertoja

Väkivalta alkoi baarin ulkopuolella ja jatkui tuulikaapissa.
Väkivalta alkoi baarin ulkopuolella ja jatkui tuulikaapissa.MTV Uutiset
Julkaistu 10.02.2025 14:37
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

Helsingin poliisi tutkii silmitöntä väkivallantekoa, joka tapahtui baarin tuulikaapissa Kalliossa toissa sunnuntaina vähän ennen puolta yötä.

Helsingin käräjäoikeus on vanginnut vuonna 2002 syntyneen miehen epäiltynä tapon yrityksestä.

Poliisi ei ole vielä päässyt kuulemaan uhriksi joutunutta noin 40-vuotiasta miestä. Uhrin päähän kohdistunut raju väkivalta tallentui valvontakameroihin.

– Teon aikana epäilty poistui välillä tuulikaapista pieneksi hetkeksi, mutta palasi sitten potkimaan uhria lisää. Potkuja oli yhteensä 20–30, tutkinnanjohtaja Tuomas Lindholm kertoo MTV Uutisille.

Poliisin mukaan tapon yrityksestä epäillyn lisäksi uhria vastaan oli kaksi muutakin henkilöä. Heitä epäillään asiassa erilaisista pahoinpitelyrikoksista.

Tappelu ja väkivalta oli alkanut ravintolan ulkopuolella. Väkivalta jatkui tuulikaapissa, jossa uhri kaatui tai kaadettiin maahan. 

– Uhri on ollut tilanteessa täysin puolustuskyvytön ja jossain vaiheessa tekoa todennäköisesti jo tajuttomana.

Nyt vangittuna oleva mies ja ja toinen epäilty saatiin tuntomerkkien perusteella kiinni runsaan tunnin kuluttua sen jälkeen, kun ravintolan työntekijä oli soittanut hätäkeskukseen. Kolmas tilanteessa mukana ollut henkilö on yhä tavoittamatta.

Henkirikoksen yrityksen motiivi on toistaiseksi epäselvä. 

Vangittuna olevalla miehellä on aiempi lainvoimainen tuomio tapon yrityksestä muutaman vuoden takaa. Mies vapautui vankilasta tiettävästi vuonna 2023.

Lisää aiheesta:

Nuoren naisen taposta Pitäjänmäen McDonald´s-ravintolassa epäilty vangittiin
Ravintolailta päättyi kaaokseen Helsingissä: Miesasiakas hyökkäsi täysin yllättäen sivullisten kimppuun ja hakkasi heitä raivon vallassa ruuvitaltalla päähän ja kaulaan
Koivukylän murhan motiivi yhä epäselvä: Vuokranantaja löysi asunnossa viruneen 35-vuotiaan miehen ruumiin – kolme epäiltyä vangittu
Julmaa väkivaltaa: Nuorukaiset potkivat vanhemman miehen henkihieveriin, pitivät välissä jopa taukoja – lopuksi uhrilta vietiin lompakko ja toinen epäilty osti rahoilla käytetyt sähköurut
Nuoret pojat potkivat vanhemman miehen raa'asti henkihieveriin Vantaalla – kymmeniä potkuja suoraan uhrin päähän, murhan yritys tallentui valvontakameraan
Rauhanturvaajaveteraanin murhaa edelsi riita – epäilty jatkoi normaalia elämää viikon murhan jälkeen
VäkivaltarikoksetVäkivaltaHelsinkiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Väkivaltarikokset
  • 13:08
    Pahoinpitely

    Joukkio pahoinpiteli kaksikon törkeästi Varkaudessa, poliisi pyytää apua

  • ke15:01
    Oulu

    Parikymppinen nainen kirjoitteli nettiin ihmisten tappamisesta – oikeus katsoi avunpyynnöksi

  • 16.10.13:49
    Raisio

    Tapon yritys Raisiossa – kolmikymppinen nainen löi veitsellä

  • 15.10.17:58
    Rikos

    Kirvesmurhaaja yritti puukottaa toista vankia silmiin Riihimäen vankilassa

  • 15.10.16:05
    Henkirikokset

    Epäilty tappo Porvoossa – kolmekymppinen mies löytyi asunnosta kuolleena