Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Avi määräsi lastensuojelulaitoksen Jokioisilla keskeyttämään toimintansa välittömästi – Toimitusjohtaja: "Tämä oli tässä"

2:16Lastensuojelulain uudistaminen on välttämätöntä, mutta hallitus ei ole varannut siihen rahaa, toteaa SOS-ohjelman asiantuntijaLastensuojelulain uudistaminen on välttämätöntä, mutta hallitus ei ole varannut siihen rahaa, toteaa SOS-ohjelman asiantuntija.
Julkaistu 25.10.2023 12:49

MTV UUTISET – STT

Etelä-Suomen aluehallintovirasto (avi) on määrännyt Kanta-Hämeen Jokioisilla toimivan lastensuojelulaitoksen Tukikoti Pauliinan keskeyttämään välittömästi toimintansa. 

Avin mukaan laitoksen toiminnassa on ollut vakavia puutteita ja toiminta keskeytetään, jotta asiakkaiden turvallisuus varmistuu. Avi antoi päätöksensä 18. lokakuuta.

Avi teki tarkastuskäynnin Tukikoti Pauliinaan sen jälkeen, kun Kanta-Hämeen hyvinvointialue oli tehnyt laitoksesta ilmoituksen. Tarkastuksella avi huomasi, että yksikön henkilöstömäärä on riittämätön lastensuojelulakiin ja yhtiön saaman luvan edellytyksiin nähden.

– Henkilöstömäärän vuoksi toimintayksikkö ei pysty järjestämään lasten ympärivuorokautista hoitoa ja huolenpitoa turvallisesti, avin tiedotteessa sanotaan.

Viranomaiset ovat aiemmin ohjanneet yksikköä parantamaan toimintaansa, mutta näin ei avin mukaan ole käynyt.

Lue myös: Oulun Validia-talossa räikeitä puutteita vaikeavammaisten hoidossa: Asukas odotti suihkuun pääsyä 23 päivää – "Koko ajan uusia hoitajia, koska ei heillä kestä pää tätä"

"Taustalla yhden työntekijän irtisanoutuminen"

Tukikoti Pauliinasta on vastannut Lapsiperhepalvelu Stark Oy.

Yhtiön toimitusjohtaja Mia Stark kertoo STT:lle, että avin päätös oli heidän kannaltaan erittäin valitettava.

Taustalla on hänen mukaansa yhden työntekijän irtisanoutuminen. Yhtiön henkilöstövaade ei Starkin mukaan enää täyttynyt, koska uutta työvoimaa ei saatu ajoissa palkattua.

Stark kertoo, että yhtiö aikoo lopettaa liiketoimintansa.

– Tämä oli tässä, sanoo Stark.

Hänen mukaansa Tukikoti Pauliinan toiminta on käytännössä lopetettu jo. Loppuvaiheessa yksikössä oli Starkin mukaan kaksi lasta, jotka on sittemmin siirretty muualle.

– Monen elämä on heittänyt kuperkeikkaa tämän takia, hän kertoo.

Viimeisimpien tilinpäätöstietojen mukaan yhtiön palveluksessa oli vuoden 2021 lopussa 20 ihmistä.

Viranomainen puuttui aiemminkin

Aluehallintovirasto puuttui jo aiemmin tänä vuonna Lapsiperhepalvelu Starkin toisen lastensuojelulaitoksen toimintaan.

Kesäkuussa avi määräsi yhtiön pyörittämän, naapurikunta Forssassa toimivan lastensuojelulaitoksen Tukikoti Tasapainon keskeyttämään välittömästi toimintansa. Myös siellä yhtenä keskeytyksen perusteena oli henkilöstön riittämätön määrä.

Lue myös: Ministeri tyrmää ehdotuksen vuokralääkäreiden käytön kieltämisestä – "Johtaisi vain entistä pidempiin jonoihin"

Validian työntekijät ja ex-päälliköt kertovat MTV:lle vaikeavammaisten kohtelusta ja avin vedättämisestä: "Valehtelin silmät päästäni ja tarjosin avin tädeille pullakahvit"

Lisää aiheesta:

Hoitaja vanhusten hoivakodin karuista ongelmista: "Töissä päihtyneenä tai krapulassa"I-P: Viranomainen selvittää kuolemia palvelutalossa Seinäjoella – vammaispalveluyhtiön mukaan tapauksissa ei epäselvyyksiäAvilta Attendolle kova ukaasi: Herajärven hoivakodin korjattava vakavat puutteensa 35 000 euron sakon uhallaAttendon hoivakoti Jyväskylässä korjannut selvityksensä mukaan avin huomaamat puutteet – valvonta kuitenkin jatkuuLasten kaltoinkohtelusta syytetty lastensuojeluyksikkö määrätty keskeyttämään toimintansaAluehallintovirasto antoi jälleen uhkasakon Attendolle – tällä kertaa hoivakodin henkilöstövajeesta Lappajärvellä
Terveys ja hyvinvointiSosiaalipalvelutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Terveys ja hyvinvointi
  • Eilen19:26
    Aivoterveys

    Suosikkijuontajat saivat mahdottoman haasteen – miten onnistui haastattelu multitaskaten?

  • Eilen19:20
    Työelämä

    Tunna Milonoff häpesi uupumistaan: "Luulin, että minulla on jokin muistisairaus"

  • Eilen06:50
    Ihminen

    Miksi vessahätä yllättäen pahenee, kun vessa häämöttää? Urologi vastaa

  • 12.10.22:24
    Sote

    Näin HUS valmistautuu sotaan

  • 12.10.14:19
    Perhe

    Elämä lapsilla vai ilman? Nuoret aikuiset yhä epävarmempia perheen perustamisesta