Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ensitreffit alttarilla tavoitti huikeat 1,1 miljoonaa tv-katsojaa

AVA
Julkaistu 07.01.2015 13:03

MTV LIFESTYLE

AVAn odotettu uutuusohjelma Ensitreffit alttarilla tavoitti eilen avausjaksollaan huikeat 1,1 miljoonaa tv-katsojaa.

Ohjelman ensimmäinen jakso esitettiin sekä AVAlla että MTV3-kanavalla ja yhteenlaskettu keskikatsojamäärä oli yli 750 000 ja katseluosuus 40 prosenttia.

Ohjelman ensimmäinen jakso keräsi suurta kiinnostusta myös sosiaalisessa mediassa. Ensitreffit alttarilla oli eilisen twiitatuin tv-sisältö, #ensitreffitalttarilla-tagilla twiitattiin peräti 1300 kertaa.

– Ensitreffit alttarilla on herättänyt valtavasti keskustelua parisuhteista ja avioliitosta. Olemme iloisia siitä, että ohjelma on kiinnostanut näin laajalti! Ensitreffit alttarilla sopii erinomaisesti AVAn ohjelmistoon, haluamme kertoa aitoja tarinoita, jotka puhuttelevat suurta yleisöä, kertoo AVAn kanavapäällikkö Jaana Pasonen.

– Ensi viikon jakso tulee olemaan erityisen tunteikas, kun parit vihitään ja pääsemme seuraamaan heidän yhteiseloaan. Nämä parit ovat ohjelmassa ihan tosissaan ja se näkyy, hän jatkaa.

Eilisessä avausjaksossa paljastettiin, että ohjelmassa lähdetään seuraamaan Miian ja Ollin, Pian ja Jussin sekä Violan ja Esan tarinoita. Nämä asinatuntijoiden tarkkaan valitsemat kuusi sinkkua sanoo ensitreffeillä tahdon.

Ohjelmassa asiantuntijoina toimivat psykoterapeutti-seksuaaliterapeutti Maaret Kallio, pastori Kari Kanala, folkloristi Mari Hatakka ja psykologi Kari Kiianmaa.

10-osainen sarja seuraa avioituneiden parien yhteiselämää viiden viikon ajan. Tarina alkaa ensitreffeistä, kun pari vihitään sukulaisten ja ystävien läsnäollessa. Luvassa on myös ulkomaille suuntautuva häämatka, yhteenmuutto sekä pariskunnan arkea. Viimeisessä jaksossa avioparit päättävät, haluavatko jatkaa avioliittoa vai jatkaa erilleen.

Ohjelma perustuu tanskalaiseen Married At First Sight -formaattiin, jonka toisen kauden avausjakso oli Tanskan katsotuin ohjelma viime syksynä. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Tutustu Violaan ja Esaan!

Tutustu Piaan ja Jussiin!

Tutustu Miiaan ja Olliin!

Ensitreffit alttarilla AVAlla tiistaisin klo 21.00.

Keskustele ohjelmasta AVAn Facebookissa tai Twitterissä #ensitreffitalttarilla

Lisää aiheesta:

Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa radikaali muutos – parit eivät mene naimisiinEnsitreffit alttarilla -Tuula haaveilee lapsista ja perheestä – intohimona kodin laittaminen Ensitreffit alttarilla -ohjelman suosio kasvaa – avausjaksoa seurasi ennätysyleisöEnsitreffit-Pia seuraa tulevan kauden tapahtumia blogissa: "Olen mukana kokemusasiantuntijana"Ensitreffit alttarilla tulee taas – tiimiin liittyy uusi asiantuntija!"Itkin jo kahdesti" Ensitreffit alttarilla herkisti katsojat – seuraavaksi luvassa häähumua!
Ensitreffit alttarilla

Tuoreimmat aiheesta

Ensitreffit alttarilla
  • 11.9.21:55
    TV-ohjelmat

    Ensitreffit-pari Iina ja Mikko olivat täysin toistensa pauloissa ensitapaamisensa jälkeen

  • 11.9.21:40
    Ensitreffeillä

    Ensitreffit-Matin ja Elisan häissä vaivaannuttava tilanne – vodcast: "Intohimo puuttuu"

  • 11.9.21:30
    TV-ohjelmat

    Vain MTV:llä: Ensitreffit-Elisa rehellisenä Matista ensitapaamisen jälkeen: "Ei tullut mitään isoa tunnetilaa"

  • 11.9.19:25
    TV-ohjelmat

    Ensitreffit-Iina puhkeaa kyyneliin ennen häitä – tällaisen ääniviestin sulhanen lähetti

  • 11.9.16:23
    TV-ohjelmat

    Ensitreffit-morsian purkaa tuntojaan ystävälleen: "Se tuli yllätyksenä, että hänellä on lapsia"