Teboilin markkinointi- ja viestintäjohtajan mukaan Teboililla ei ole tietoa myyntiaikeista.
Venäläinen öljy-yhtiö Lukoil aikoo myydä kansainvälisiä omistuksiaan. Yhtiö kertoi maanantaina tiedotteessa, että syynä myyntiin ovat eräiden valtioiden yhtiötä vastaan asettamat pakotteet.
Lukoil omistaa Suomessa toimivan Teboilin. STT uutisoi viime viikolla, että Neste on keskeyttänyt polttoainetoimitukset Teboilille.
Tiedotteessa ei yksiselitteisesti kerrottu sitä, onko Lukoilin tavoitteena myydä kaikki ulkomaiset omistuksensa vai pelkästään osa niistä. STT ei maanantai-iltana tavoittanut Venäjältä Lukoilin edustajaa kommentoimaan asiaa.
Lue lisää: Myyntiaikeet yllätti Teboilin – nyt kommentoi johtaja
Teboilin markkinointi- ja viestintäjohtaja Toni Flyckt kertoi STT:lle illalla, että Teboililla ei ole tietoa Lukoilin aikeista myydä kansainvälisiä omistuksiaan.
– En kommentoi omistajan asioita. Seuraamme tilannetta ja tiedotamme asiasta, kun siitä on tiedotettavaa, Flyckt sanoi.
Helsingin Sanomat uutisoi maanantaina, että polttoaine voi loppua Teboilin asemilta jo lähipäivinä. Flycktin mukaan aamulla polttoainetilanne oli kohtalainen ja aamuisen tiedon mukaan polttoaine ei ollut vielä loppumassa. Illan tilanteeseen hän ei ottanut kantaa.