Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

STT:n tiedot: Neste keskeyttänyt polttoaineiden toimittamisen Teboilille

STT:n mukaan Neste ei enää toimita polttoainetta Teboil-huoltoasemille.
STT:n mukaan Neste ei enää toimita polttoainetta Teboil-huoltoasemille.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 22.10.2025 18:55(Päivitetty 22.10.2025 18:58)

MTV UUTISET – STT

STT:n tietojen mukaan Neste on keskeyttänyt polttoaineiden toimittamisen Teboilille. STT:n tiedot ovat peräisin kahdesta eri lähteestä.

Nesteen viestintäjohtaja Hanna Maula sanoi STT:lle, että yhtiö ei kommentoi asiakassuhteisiin liittyviä asioita. 

STT on yrittänyt perjantaista asti tavoittaa Teboilin vastuuhenkilöitä, mutta kukaan heistä ei ole vastannut STT:n yhteydenottoihin.

Britannian hallitus kertoi viime viikolla asettavansa muun muassa Teboilin omistavan venäläisen öljyjätin Lukoilin pakotelistalle. 

STT ei ole saanut suoraa vahvistusta, että polttoainetoimitusten keskeytys johtuisi pakotepäätöksestä.

– Olemme tietoisia näistä sanktioista. Asia on monimutkainen, ja selvitämme mahdollisia vaikutuksia Nesteen toimintaan, Nesteen viestintäjohtaja Maula viestitti keskiviikkona.

Kun Venäjä aloitti helmikuussa 2022 täysimittaisen hyökkäyssodan Ukrainassa, venäläisomisteiseen Teboiliin kohdistui Suomessa laajoja boikotteja. 

Tavallisten autoilijoiden lisäksi esimerkiksi monet viranomaiset ja yhteistyökumppanit lopettivat yhteistyön Teboilin kanssa. 

Samalla moni Teboilin huoltoasemia pyörittävistä suomalaisista yrittäjistä ajautui vaikeuksiin.

Lue myös juttu tammikuulta: Lahti ei jatkanut venäläisomisteisen Teboilin vuokrasopimuksia – hallinto-oikeus kumosi kaupungin päätökset

Epäselvä tilanne

Pakotteet saattavat vaikuttaa myös EU:n alueella, työ- ja elinkeinoministeriön energiaosaston ylijohtaja Riku Huttunen sanoi STT:lle tiistaina. Hän kommentoi asiaa yleisellä tasolla.

– Korostaisin sitä, että tilanne ei ole selvä, koska kyseessä on kolmannen maan pakote. Olisi aivan toinen asia, jos EU:lla olisi tällainen pakote käytössä.

Teboil on hankkinut polttoaineensa pääosin Nesteeltä. Helmikuussa 2022 heti sodan alun jälkeen Teboil sanoi STT:lle, että se hankkii polttoaineensa Nesteeltä Porvoosta ja Länsi-Euroopasta.

Jos Britannian asettamat pakotteet ovat vaikuttaneet Nesteen toimintaan, liittyy se siihen, kuinka pankit ja rahalaitokset suhtautuvat pakotteisiin, Huttunen arvioi.

– Meillä ei ole asiasta täsmällisempää tietoa, mutta toki varaudumme erilaisiin tilanteisiin. Oli miten tahansa, Suomen polttoaineen huoltovarmuuden osalta tästä ei pitäisi syntyä ongelmaa, Huttunen sanoo. 

Lue myös juttu syksyltä 2022: Yle: Posti lakkauttaa postipalvelut Teboil-asemilla

Johtavat mutkikkaisiin tilanteisiin

Finanssiala ry:n johtava asiantuntija Mika Linna kertoo STT:lle, että eri maiden asettamat pakotteet voivat johtaa mutkikkaisiin tilanteisiin ja niillä voi olla laajempia vaikutuksia myös muissa maissa. Hän puhuu asiasta yleisellä tasolla.

– Pakotteet eivät ole mitään hyllytavaraa, vaan ne voivat olla hyvinkin tapauskohtaisesti mietittyjä, Linna sanoo.

Saattaa olla, että yhdelle energiayhtiölle ne ovat yhdensisältöisiä, mutta toiselle samasta maasta olevalle energiayhtiölle ne saattavat Linnan mukaan olla vähän toisensisältöisiä.

– Monesti se johtaa hyvin hankaliin tulkintaongelmiin.

Linnan mukaan lähtökohta on, että kun yritys asetetaan pakotteiden kohteeksi, pakotteet ulottuvat myös sellaisiin yhtiöihin, joissa sillä on määräysvalta. 

Yleensä yhtenä yksinkertaisena kriteerinä on, että jos omistaa yli 50 prosenttia toisesta yhtiöstä, se tulee myös pakotteiden piiriin.

– EU-pakotteiden osalta on kuitenkin voitu tehdä järjestelyjä, joilla on ollut voitu suojata EU:ssa olevia tytäryhtiöitä pakotteiden vaikutuksilta. Vaikka omistus säilyisi muodollisesti, siellä ei ole suoraa napanuoraa venäläiseen omistavaan yhtiöön.

Jonkin tietyn brändin alla toimiminen ei Linnan mukaan välttämättä ole olennaista pakotteiden näkökulmasta.

– Suomen viranomaiset eivät esimerkiksi lähde jäädyttämään Teboilin tilejä brittipakotteiden vuoksi, jos niitä ei vielä ole muuten jäädytetty.

Lisää aiheesta:

Ylijohtaja Huttunen: "Suomella ei mitään perusteita tarttua Lukoilin vetoomukseen"Asiantuntija: Lukoililla on kiire – "Haetaan tietä ulos pakotteista"HS: Teboilin maksuliikenne toimii normaalisti enää alle kuukauden ajanTeboil-kauppias Taisto on luottavainen, vaikka ei tiedä, kauanko polttoainevarastot riittäisivätTeboil-kauppiaat täysin ymmällään – bensan hinta voi noustaMuistatko vielä Putin-juustot? MTV:n selvitys: Näin uudet Venäjä-pakotteet vaikuttaisivat suomalaisyrityksiin
HuoltoasematNesteÖljyUkrainan sotaVenäjäPakotteetIso-BritanniaPorvooEurooppaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Huoltoasemat
  • 19.11.17:18
    Teboil

    SEO neuvotellut Teboil-yrittäjien kanssa: "Hakemuksia pöydät täyteen"

  • 12.11.10:54
    Teboil

    Näin Teboilin johto tienasi – Putinin palkitseman pomon tuloista ei veroja Suomeen

  • 30.10.19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • 30.10.13:35
    Teboil

    MTV:lle vahvistus: Teboil myydään

  • 29.10.17:37
    Teboil

    HS: SEO on kiinnostunut neuvottelemaan Teboil-kauppiaiden kanssa