Yhdysvaltalaisen nostamassa kanteessa kerrotaan, että hän sai huhtikuussa Starbucksin autokaistalla väärän kahvin ja ojentaessaan sitä takaisin kansi irtosi ja hänen syliinsä läikkyi kuumaa kahvia.
Texasilaisnainen haastoi kahvilaketju Starbucksin oikeuteen. Nainen kertoo saaneensa palovammoja kahvitilauksesta, joka ei alun perin edes kuulunut hänelle. Tapauksesta kertoo muun muassa USA Today -sivusto.
Mary Simmsin nostamassa kanteessa kerrotaan 14. huhtikuuta sattuneesta tilanteesta. Tuolloin hän meni Tomballissa sijaitsevan Starbucks-kahvilan autokaistalle tekemään tilauksen.
Kanteen mukaan barista kertoi Marylle hänen saaneen sittenkin väärän kahvin. Mary pysäytti kulkuneuvonsa antaakseen juoman takaisin.
Kanteessa kerrotaan, että Maryn antaessa juomaa takaisin kansi irtosi ja kuumaa juotavaa läikkyi hänen syliinsä. Naisen kerrotaan saaneen ensimmäisen ja toisen asteen palovammoja.
Lue myös: Sambialaisnainen odotti kosintaa kahdeksan vuotta – vei asian lopulta oikeuteen: "Minulla on oikeus tietää..."
Starbucksia syytetään huolimattomuudesta
Medialähteiden tietojen mukaan oikeusasiakirjoissa kerrotaan, että asianomistaja ei ollut tietoinen vaarallisista olosuhteista ja ettei hänen olisi voitukaan olettaa tajuavan sitä ennen kuin onnettomuus tapahtui.
