Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Alonson palkkaaminen kutkutti Mersu-pomoa – katkerat muistot liikaa yhtiölle

2016 Getty Images
Julkaistu 17.02.2017 17:23
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Mercedeksen moottoriurheilujohtaja Toto Wolff myöntää, että Fernando Alonson ja Lewis Hamiltonin uudelleenyhdistäminen olisi ollut kutkuttava idea, mutta kiperän tallikaksikon ei uskottu sopivan vieläkään saman katon alle.

Espanjalainen Alonso ajoi Hamiltonin tallikaverina kaudella 2007, jolloin britti teki superdebyytin F1-sarjaan McLarenilla sijoittuen Kimi Räikkösen jälkeen MM-sarjan kakkoseksi.

Hamilton ajoi tuolloin sensaatiomaisesti palkintopallille yhdeksässä ensimmäisessä kisassa, ja kahden peräkkäisen kesällä tulleen voiton myötä Alonso aloitti avoimen henkisen sodankäynnin McLarenia kohtaan, koska tunsi tiimin suosivan tähtilupaustaan.

Yhteistyö jäi yhden kauden mittaiseksi, kun Alonso suuntasi vuoden 2007 päätteeksi takaisin Renault'lle. Kaksikon yhdistäminen nousi yllättäen esiin taas loppuvuodesta 2016, kun Mercedes joutui hakemaan korvaajaa mestaruuteen lopettaneelle Nico Rosbergille. Mersu päätyi tunnetusti suomalaiseen Valtteri Bottakseen, mutta moottoriurheilujohtaja Wolffin mukaan Alonson nimi oli esillä.

– Jos laitan itseni fanien kenkiin, olisin halunnut nähdä Fernandon siinä. Vanha vastakkainasettelu vuodelta 2007 olisi saatu takaisin, Wolff kommentoi BBC:lle.

– Tiimin kannalta se on kuitenkin asia, joka ei toimi. Sille on historiansa, ja se vuosi oli erityisen kivulias Mercedekselle, koska olimme silloin McLarenin yhteistyökumppaneita.

Alonso palasi McLarenille kaudeksi 2015, mutta yhteistyö nykyisen moottorivalmistajan Hondan kanssa ei ole tuottanut toivottua tulosta. Kaksinkertainen maailmanmestari on ollut kahden vuoden aikana kipakassa suhteessa nykyisen työnantajansa kanssa, mutta McLarenin mukaan sopimuksen purkaminen ei olisi tullut kysymykseen. Entisen pomon mukaan Alonso ei olisi itse pystynyt irtisanomista tekemään.

Ron Dennisin

– Ihmiset tietysti aikuistuvat ja muuttuvat, ja se olisi ollut jännittävä kokoonpano, mutta ehkä pikkiriikkisen liian jännittävä meille, Wolff toteaa.

Lisää aiheesta:

Nico Rosberg naljailee Hamiltonille Bottas-lausunnosta – ennustaa uusia ongelmia: "Riski on aika suuri"Avautuvatko Ferrarin ovet vielä Lewis Hamiltonille? Samaa polkua kulkenut ex-kuski näkee tielle suuren esteenLopullinen syy selvisi vihdoin: Mercedes-pomo paljastaa Valtteri Bottaksen ja Esteban Oconin välillä tehdyn ratkaisun taustanFernando Alonso kosiskellut F1-sarjan kärkitalleja mahdollista paluuta varten – espanjalaiselle tyly tyrmäys: "Mahdoton yhtälö"Kimi Räikkösen ex-pomo palaa erovuoteensa: tunnustaa nyt selvittäneensä Audin F1-siirtoaKommentti: Vihataan tai rakastetaan – Fernando Alonson lähtö on menetys F1:lle
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"