Allerginen mies joutui poistumaan lentokoneesta kissojen takia – vaimo tyrmistyi lentohenkilökunnan käytöksestä

Nainen syyttää lentoyhtiötä allergisen miehensä hengen vaarantamisesta ja asialla pilailemisesta.
Yllä olevalla videolla lentohenkilökunta pelasti hengitysvaikeuksista kärsineen koiran.
Jackie ja Lewis Reckline ja heidän tyttärensä istuivat hiljattain ykkösluokassa Delta Air Linesin lennolla Georgiasta Oklahomaan, kun koneeseen astui nainen kahden kissan kanssa. Koska Lewis on vakavasti kissoille allerginen, hänen vaimonsa tiedotti asiasta lentohenkilökunnalle, uutisoi muun muassa atlantalainen uutisasema WSB-TV.
Jackien mukaan kolmen tunnin lento kissojen kanssa olisi tiennyt miehelle varmasti anafylaktista sokkia. Vaikka vaimo kertoi asiasta lentohenkilökunnalle, kissat sijoitettiin lähelle Recklinen perhettä.
Jackien mukaan henkilökunta teki kaikkensa kissojen eteen, mutta ei Lewisin.
Kun miehen silmät alkoivat vetistää ja kurkku kutista, mies ilmoitti, että hänen oli pakko nousta pois koneesta. Jackien mukaan henkilökunta vitsaili tilanteesta kuuluttamalla hekotellen matkustajille Milo- ja Roxy-kissojenkin olevan lennolla.
"Valitsitte kissat ihmiselämän sijaan"
Lewis poistui koneesta ja tuli kotiin seuraavana päivänä toisella lennolla. Lentoyhtiö maksoi miehen hotellin ja palautti osan lentolippujen hinnasta. Lentiyhtiö vakuutti Yahoo Lifestylelle antamassaan tiedotteessa, että yhtiö pyrkii varmistamaan, että allergiatapaukset hoidetaan oikein. Lentoyhtiö toteaa kuitenkin, ettei voi taata lemmikkivapaata lentoa.
Jackie puolestaan myöntää kuulleensa vasta nyt, että Lewisin allergiasta olisi pitänyt kertoa jo lippuja varatessa kirjaamalla allergia laatikkoon erityistoiveista. Tästä huolimatta lentoyhtiön käytös ei naista miellytä.
– Valitsitte kissat ihmiselämän sijaan, se on minusta tyrmistyttävää, hän totesi WXIA-TV:lle.
Lähteet: Yahoo Lifestyle, WSB-TV, Fox News
Uusimmat
-
02:00
THL:n kysely: Osassa sairaaloista mitattiin hellesäillä jopa yli 30 asteen sisälämpötiloja – osin syynä varautumisen puute
-
00:30
Yli 210 puheenvuoroa Natosta: Eduskunnan historiallinen Nato-keskustelu kesti yli 14 tuntia, näin eri ryhmät ottivat kantaa
-
00:00
Leijonat vastasi törkytemppuihin tylyllä tavalla – Mikael Granlund reagoi jäänviileästi jenkkien hölmöilyyn
-
23:47
Teemu Hartikainen ilmaisi mietteensä USA-pelurin tempusta: "Ketuttaa"
-
23:31
Mikko Lehtonen paljasti, mitä hänelle tapahtui polvitaklaustilanteessa – "Sitten mentiin koppiin tutkimaan"
-
23:17
Marin Ylellä Turkin muuttuneesta mielipiteestä Suomen Nato-jäsenyyttä kohtaan: "Tietenkin nämä viestit ovat huolestuttavia"
-
23:11
USA:n turhautuneet temput pakottivat Jukka Jalosen toimimaan
-
22:55
Ukraina: 20 siviiliä kuollut iskussa Luhanskissa – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
22:55
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:48
Leijonat loisti, USA sikaili – tämä törkytemppu käänsi kuuman ottelun Suomelle
-
22:47
Espoossa raju tulipalo, kymmenkunta evakuoitiin, osa autettiin ulos nostolavalla
-
22:46
Leijonat antoi kurittomalle USA:lle opetuksen – näin tapahtumarikas huippuottelu eteni
-
22:20
Leijonat-jyrältä hirmuniitti – USA:n leirissä keitti yli, Marko Anttilakin painimassa
-
22:19
Muut pohjoismaat lupaavat auttaa Ruotsia ja Suomea, jos maihin hyökätään Nato-hakemuksen aikana – nyt myös Ranska ja Baltian maat liittyivät joukkoon
-
21:59
Millaiseen vastahyökkäykseen Venäjä käy Suomen Nato-hakemuksen myötä? "Poliittinen kiusanteko on kuulunut suhteeseen aina"
-
21:50
Junaturma Kataloniassa: Ainakin 85 loukkaantunut, kuljettaja kuoli
-
21:38
Nämä hetket on nähtävä: Raukkamainen sikailu Leijonat-tähden päähän – sitten soi urakalla USA:n maalissa!
-
21:28
Venäjä uhkaa Radio Svobodaa yli miljoonan euron sakolla Ukrainan sotaa koskevien uutisten levittämisestä
-
21:18
Sami Kapaselta paljastuksia USA-pelaajien koiruuksista – Leijonien Marko Anttilakin tähtäimessä
-
21:15
Presidentti Niinistö valtiovierailulle Ruotsiin – katso tästä tiistain ohjelma ja suorat lähetykset
-
Lataa lisää