Erityisen huolestuttavaa on, että niin sanottujen some-influenssereiden alkoholimainonta sallitaan, sanoo kristillisdemokraattien Mika Poutala.
Alkoholin kotiinkuljetusta koskeva lakiesitys eteni tänään erimielisenä eduskuntaan. Kristillisdemokraattien liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala esitti esityksen hylkäämistä valtioneuvoston istunnossa. Hän jätti kokouksessa ainoana pöytäkirjaan eriävän mielipiteen.
Esitys mahdollistaisi alkoholin kotiinkuljetuksen asiakkaille ja selkeyttäisi väkevien juomien etämyyntiä muista EU-maista.
Kristillisdemokraatit toivoo, että esitystä korjataan eduskunnan valiokuntakäsittelyssä sekä alkoholin markkinoinnin että etämyynnin prosenttirajojen osalta. Puolueen mielestä kahdeksan prosentin raja on asetettava myös ulkomaisille etämyyntiyrityksille.
Poutala pitää erityisen huolestuttavana myös sitä, että lausuntokierroksen jälkeen esitystä on muutettu siten, että sallitaan sosiaalisen median vaikuttajien alkoholimainonta.
– Herää kysymys, onko esityksen myötä tarkoitus kohdentaa alkoholimainontaa nimenomaan nuorten kohderyhmään. Hallitusohjelmassa linjataan ennaltaehkäisevän lasten ja nuorten päihdetyön vahvistamisesta. Esitys on täysin ristiriidassa tämän tavoitteen kanssa, Poutala sanoo tiedotteessa.
Nykyisinkin vaikuttajamarkkinointi on sallittua.
Poutala sanoi toimittajille eduskunnassa luottavansa siihen, että mainostamiseen tulee vielä eduskunnassa muutos.
