Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KD-ministeri Poutala pysäytti alkoholin etämyyntiesityksen: "Yritetään työntää väkisin läpi"

Mika Poutala kritisoi tapaa, jolla kokoomus on vienyt esitystä eteenpäin. Poutalan mukaan tuntuu, että esitystä yritetään työntää väkisin läpi, vaikkei siitä ole hallituksessa yhteisymmärrystä.
Mika Poutala kritisoi tapaa, jolla kokoomus on vienyt esitystä eteenpäin. Poutalan mukaan tuntuu, että esitystä yritetään työntää väkisin läpi, vaikkei siitä ole hallituksessa yhteisymmärrystä.
Julkaistu 22.09.2025 13:53(Päivitetty 4 minuuttia sitten)

MTV UUTISET – STT

Kristillisdemokraattien ministeristä tuntuu, että esitystä yritetään työntää väkisin läpi.

Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala (kd.) pysäytti alkoholin etämyyntiä koskevan lakiesityksen valtioneuvoston yleisistunnossa maanantaina.

Kristillisdemokraateille ei käy, että ulkomaiset yritykset saisivat myydä etämyynnissä yli 8-prosenttisia alkoholijuomia, mutta kotimaiset eivät.

–  Tämä asettaa tietenkin ulkomaiset yritykset ihan poikkeukselliseen kilpailuasetelmaan, Poutala sanoo STT:lle.

Asiasta kertoi aiemmin Iltalehti.

Esitys oli kirjattu valtioneuvoston tämän päivän yleisistunnon asialistalle, eli sen oli määrä lähteä sieltä eduskunnan käsittelyyn. Esitetty lainsäädäntö mahdollistaisi alkoholin kotiinkuljetuksen ja väkevien juomien ostamisen muiden EU-maiden yrityksistä.

Kristillisdemokraatit katsoo, että ulkomailta tilattavaksi pitäisi sallia enintään 8-prosenttiset alkoholijuomat.

Lisäksi lakiesitys voisi puolueen mukaan vaarantaa Alkon asemaa ja kansanterveydellistä tehtävää, kun väkeviä saisi muualtakin kuin Alkosta.

"Uskon, että saadaan sorvattua"

Poutala kritisoi tapaa, jolla kokoomus on vienyt esitystä eteenpäin. Poutalan mukaan tuntuu, että esitystä yritetään työntää väkisin läpi, vaikkei siitä ole hallituksessa yhteisymmärrystä.

– Tämä on aika poikkeuksellinen tapa, miten tätä on viety eteenpäin.

Muut hallituspuolueet eivät olleet kuitanneet esitystä ennen kuin kokoomus vei asian valtioneuvoston istuntoon.

– Tällaista tapaa ei ole tässä noudatettu, vaikka kaikissa muissa lakiesityksissä noudetaan näitä tapoja.

Poutalan mukaan kristillisdemokraatit ovat yrittäneet neuvotella asiasta syksyn alussa. Hän kuitenkin uskoo, että nyt neuvottelupöytään päästään.

–  Uskon, että saadaan tästä sorvattua sellainen, että kaikki puolueet sen voivat hyväksyä. Ei pelkästään KD vaan tietenkin myös RKP ja perussuomalaiset.

Poutalan mukaan kristillisdemokraateilla ei ole tarvetta jarruttaa tai estää esitystä etämyynnistä.

Hallitusohjelmaan on kirjattu, että hallitus selkiyttää nykyistä epäselvää tulkintaa niin, että suomalaisilla on oikeus ostaa alkoholia toisissa EU-maissa toimivilta yrityksiltä etämyynnin kautta.

Lue myös: Näin alkoholin myynti tulisi lakiluonnoksen mukaan muuttumaan Suomessa

Lisää aiheesta:

Kristillisdemokraatit tyrmäävät alkoholiesityksen: "Ei noudata hallitusohjelmaa"Alkoholilain käsittelystä tuli "käsikirjoitettu näytelmä"Limuviinat eivät tule kauppoihin tyttöjen suojelemiseksi, sanoo Päivi RäsänenVahvempien alkoholijuomien tulo kauppoihin jämähtämässä valiokuntaan: "Kaikki asiantuntijat vastustivat esitystä"Vahvat oluet tulossa ruokakauppaan, mutta edessä voi olla "venkslaus"Hallitus haluaa selkeyttää epäselvää tulkintaa alkoholin etämyynnistä – "Suomalaisilla oltava oikeus ostaa"
AlkoholiSuomen Kristillisdemokraatit (KD)Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Alkoholi
  • 11.9.09:01
    Päihteet

    Johanna oli 2 784 päivää alkoholistin puoliso: "Sitten mittari vain tuli täyteen"

  • 8.9.14:19
    Raskaus

    Alkoholin myynti viivästyy tiistaiaamuna – tässä syy

  • 8.9.09:49
    Juomat

    Alkoholin vaikuttajamarkkinointia ei ollakaan kieltämässä

  • 8.9.06:00
    Asian ytimessä.doc

    Pohjoiskorealaisten rötökset Suomessa jatkuivat ison karkotuksen jälkeen – käsikähmä viranomaisten kanssa vei putkaan

  • 7.9.08:33
    Sienet

    Älä juo alkoholia, jos syöt tätä sientä – seuraukset voivat olla rajut