Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sekakäyttäjien määrä rattijuopumuksissa on kasvanut

Tammi-elokuussa poliisin tilastoihin merkittiin noin 820 rattijuopumusta, joissa oli kuljetettu moottorikäyttöistä ajoneuvoa alkoholin ja muun huumaavan aineen vaikutuksen alaisena.
Tammi-elokuussa poliisin tilastoihin merkittiin noin 820 rattijuopumusta, joissa oli kuljetettu moottorikäyttöistä ajoneuvoa alkoholin ja muun huumaavan aineen vaikutuksen alaisena.
Julkaistu 24.09.2025 19:40(Päivitetty 24.09.2025 19:44)

MTV UUTISET – STT

Viime vuoteen verrattuna sekakäytöstä johtuvassa rattijuopumusten määrässä on kasvua lähes viidesosa.

Sekakäytöstä johtuvien rattijuopumusten määrä on poliisin tilastoissa kasvanut.

Tammi-elokuussa poliisin tilastoihin merkittiin noin 820 rattijuopumusta, joissa oli kuljetettu moottorikäyttöistä ajoneuvoa alkoholin ja muun huumaavan aineen vaikutuksen alaisena. Viime vuonna vastaavana aikana määrä oli vajaat 690, eli kasvua oli lähes viidesosa.

Kokonaisuudessaan rattijuopumusten määrä lisääntyi 4,8 prosenttia, joten sekakäyttäjien määrän kasvu oli selvästi tätä suurempaa. Sekakäyttäjien osuus kaikista poliisin haaviin jäävistä rattijuopumuksista oli kuitenkin edelleen alle kymmenesosa. Tammi-elokuussa tilastoihin kirjattiin yhteensä vajaat 10 400 rattijuopumusta.

Poliisin haaviin jäi tammi-elokuun aikana yhteensä vajaat 10  400 rattijuopumusta. Heistä alkoholista päihtyneitä oli noin 5  900 ja muista huumaavista aineista päihtyneitä noin 3  600. Molemmissa kategorioissa oli pientä kasvua edellisvuodesta.

Alkoholirattijuopumuksissa lievää kasvua

Myös poliisin rattijuopumustutkimus osoittaa lievää kasvua alkoholirattijuopumuksissa.

Rattijuopumustutkimuksessa poliisi puhalluttaa kaikki valvontapaikalle tulevat kuljettajat ja kirjaa tulokset. Tänä vuonna puhallutettuja kuljettajia oli noin 75  000. Rattijuopumuksen rajan ylitti kuljettajista 0,15 prosenttia, kun viime vuonna osuus oli 0,12 prosenttia. Alkoholia nauttineita, mutta rattijuopumusrajan alle jääneitä oli 0,43 prosenttia.

Epäiltyjä huumerattijuopumuksia tavattiin 24 kappaletta.

Rattijuopumukset ovat vähentyneet vuosien aikana, mutta koronan jälkeen vuosina 2022 ja 2023 rattijuopumuksia oli liikennevirrassa enemmän kuin vuonna 2018. Vuosina 2019–2021 tutkimusta ei tehty.

Poliisi on tehnyt rattijuopumustutkimusta vuodesta 1979 lähtien keväisin ja syksyisin.

Juttuun lisätty toinen kappale 24.9. klo 19.44.

Lisää aiheesta:

Rattijuopumusten määrät laskussa – nuorten osuus tilastoissa korostuuHuumetapausten osuus kasvoi pikkujoulukauden puhallusratsioissaLM: Huumeiden vaikutuksen alaisena ajaminen kipusi viime vuonna ennätyslukemiin – lähes 11 000 kuskia jäi kiinniNyt se alkaa: Poliisin tehovalvonnan kohteena erityisesti kesämökkipaikkakuntien rattijuopot – virkavalta saattaa kurvailla vastaan pienelläkin mökkitielläKesämökkipaikkakunnat ovat ensi viikolla poliisin erityisen huomion kohteena – rattijuopumuksia valvotaan tehostetustiJuovatko suomalaiset vähemmän? Törkeistä rattijuopumuksista jäädään kiinni yhä harvemmin – tuomiomäärä puolittui kymmenessä vuodessa
RattijuopumusHuumeetAlkoholiPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rattijuopumus
  • 31.10.08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas

  • 30.10.05:15
    Rikospaikka

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää auton ilmalennon Aurajoen sillalla

  • 29.10.14:07
    Kotka

    Törkeästä rattijuopumuksesta epäilty Kotkan kaupunginjohtaja jatkaa tehtävässään

  • 26.10.11:18
    Lahti

    Huumepäissään ajanut kortiton nainen pysäytettiin: Hetkeä myöhemmin kerrostalon ovilasi koki kovia

  • 6.10.08:15
    Oulu

    Oululainen narahti kahdesti