Aleksander Barkov valittiin ykköstähdeksi, kun hänen edustama Florida Panthers voitti Carolina Hurricanesin maalein 5–2.
NHL:n "suomalaisjoukkueiden" kohtaaminen alkoi räväkästi, kun Carolinan Jesperi Kotkaniemi pisti verkot heilumaan vain reilun minuutin pelin jälkeen. Maali oli vahvasti kautensa aloittaneelle Kotkaniemelle jo syksyn kuudes.
Avauserässä nähtiin vielä kaksi suomalaisonnistumista, kun Floridan Anton Lundell ja Eetu Luostarinen saalistivat syöttöpisteen mieheen. Ensimmäiselle erätauolle marssittiin Floridan 2–1-johdossa.
LUE MYÖS: Patrik Laine kommentoi telojansa kohtaamista: "Sanon vain..."
Toisessa erässä valokeilaan astui Barkov. Florida-kapteeni oli Antti Raannan torjumassa irtokiekossa ensimmäisenä ja latoi pelivälineen tarkasti suomalaisvahdin selän taakse.
https://twitter.com/FlaPanthers/status/1723149454784582104
Ottelun kolmas suomalaismaalintekijä oli Sebastian Aho, joka toi Carolinan jälleen maalin päähän takatolpilta.

