Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Äiti keksi nerokkaan tavan, jolla sai lapsensa tekemään kotitöitä – toimisiko teidänkin perheessänne?

11:00Koti kuntoon karsimalla - uusimmat vinkit kaaoksen hallintaanKoti kuntoon karsimalla – tässä uusimmat vinkit kaaoksen hallintaan.
Julkaistu 27.04.2019 07:04

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Brittiläinen uutissivusto The Sun kertoo australialaisen perheenäidin luovasta kikasta, jolla hän sai lapsensa innostumaan kotitöistä.

Lahjonta, kiristys, uhkailu – lapsen kasvatuksessa saatetaan välillä päätyä tilanteisiin, joissa on otettava kovat aseet käyttöön. Vanhemmat saattavat saada lapsensa innostumaan tiskikoneen täytöstä viikkorahan voimalla, toiset taas lupaavat vaivanpalkaksi lapselleen uuden puhelimen.

Nyt voit kuitenkin unohtaa lahjonnan, sillä eräs australialaisäiti keksi kikan, jolla lapset saa taatusti tekemään oman osuutensa kotitöistä.

LUE MYÖS: Äiti lopetti perheenjäsenten sotkujen siivoamisen kolmeksi päiväksi – näin kävi: "Kukaan ei välittänyt, paitsi minä"

Aarrejahti alkakoon!

Australialainen perheenäiti oli kyllästynyt siivoamaan lastensa jälkiä ja tekemään kotityöt heidän puolestaan. Hän mietti, miten saisi lapset innostumaan kotiaskareista ilman, että hän maksaisi itsensä kipeäksi.


Mikäpä olisi nykyteinille tärkeämpi kuin älypuhelin? Äiti takavarikoi lastensa puhelimet yön aikana, minkä jälkeen hän piilotti vihjelappusia ympäri taloa.

Aarrejahti alkoi aamulla tarralapulla, jossa äiti toivotti lapsilleen hieman kettuilevaan sävyyn hyvät huomenet.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

– Ettekö löydä puhelimianne? Voi, kuinka ikävää. Jos teette tarpeeksi askareita kylppärissä, saatte selville puhelimienne olinpaikan, kuului viesti.

Lapset halusivat puhelimensa takaisin, joten he noudattivat ohjeita. Puhelimien takaisin saaminen ei kuitenkaan ollut niin helppoa kuin lapset olivat aluksi luulleet. He nimittäin saivat uuden vihjeen kylpyhuoneen siivoamisen jälkeen.

– Hyvää työtä! Puhelimenne ovat paikassa, jota ette ole koskaan nähneetkään, pyykkikorin pohjalla, kuului viestin alku.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

Kun lapset saivat puhelimensa takaisin, he ehtivät jo hetken luulla, että aarrejahti olisi ohi. Perheenäidillä oli kuitenkin ässä hihassaan.

– Valitettavasti puhelimistanne loppui akku. Tyhjentäkää tiskikone, jotta saatte selville laturien olinpaikan, viesti jatkui.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Kun lapset olivat tehneet työtä käskettyä, he löysivät seuraavan vihjeen, jossa äiti halusi antaa lapsilleen pienen näpäytyksen.

– Eikö aarrejahti olekin ihanaa? Laturit ovat muropaketissa, jotka laitoitte tyhjänä takaisin kaappiin.

Eikä siinä vielä kaikki – äiti otti jahdista kaiken ilon irti

Eikä siinä vielä kaikki! Vaikka lapset olivat löytäneet puhelimensa ja saaneet niihin virtaa, älyluureissa ei ollut verkkoyhteyttä. Kettumaisen ovela perheenäiti oli vaihtanut kotitalouden Wi-Fi-verkkoyhteyden salasanan uuteen ennen aarrejahtia – kuinkas muutenkaan.

Lapset saivatkin neniensä eteen uuden tarralapun, jossa äiti kiusasi lapsikultiaan.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

– Vieläkö on hauskaa? Viekää roskat ulos kierrätyspisteelle ja etsikää minut saadaksenne Wi-Fin salasanan, kuului vihoviimeinen keljuileva vihje.

Kekseliään aarrejahdin jälkeen lapset saivat puhelimiinsa verkkoyhteyden ja olivat tyytyväisiä – aivan kuten myös heidän äitinsä, joka sai nauttia siististä kodista.

pyykinpesu 1Jos olet kyllästynyt siivoamaan muiden sotkuja, kokeile perheenäidin kehittämää kikkaa, joka innostaa nuoria tekemään oman osansa kotitöistä.Shutterstock

Lähde: The Sun, Facebook

LUE MYÖS: Annatko lapsellesi älypuhelimen, kun haluat hetken rauhaa? Ruutuajasta löytyi taas uusi haittapuoli

Lue kaikki uusimmat lifestyle-aiheiset artikkelit!

Lisää aiheesta:

Perhe heitti vahingossa 25 000 dollaria roskiin – satumainen tuuri pelasti kaatopaikalle joutuneen aarteenBrittiäiti kyllästyi, kun mies ei koskaan siivonnut – ryhtyi kotityölakkoon ja raportoi seurauksista: "Olen kyllästynyt siihen, että..."Robotti-imuri sai aikaan ison sotkun ajettuaan koirankakkakasan ylitse – omistaja syyttää kissaansa: "Tarvitsen terapiaa"Aviomies yritti auttaa Lisaa kotitöissä, eikä se nyt mennyt ihan putkeen – vahinko vai sittenkin ovela juoni? Isä jakoi karun päivityksen vanhemmuudesta: ”Sinä hetkenä tiesin, että minut oli kukistettu" Tappelevatko lapsesi koko ajan, sotkevatko he? 5 luovaa ratkaisua jokaiselle vanhemmalle
SiivousPerheLapsetKotiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Siivous
  • ma15:16
    Keittiö

    Miten lieden tahroista pääsee eroon – ja pääseekö?

  • 25.10.10:45
    Koti

    Suihkuseinä puhtaaksi sitruunan avulla – näin helppoa se on

  • 24.10.11:14
    Vinkit

    Näin helposti puhdistat liesituulettimen – pinttynyt rasva sihisee pois

  • 12.10.12:07
    Kodinkoneet

    "Viimeinen minuutti" pyykinpesukoneessa voikin kestää ikuisuuden – miksi?

  • 14.9.19:08
    Koti

    "Ällöttävä" siivousvirhe nostaa ammattisiivooja Annikan niskavillat pystyyn – et kai tee näin?