Äiti ja vauva kuolivat sairaalassa – putosivat sängystä kesken imetyksen
Äiti ja vauva kuolivat traagisesti irlantilaisessa sairaalassa maanantaina, kun äiti putosi sairaalapedistä kesken imetyksen.
Marie Downey, 36, oli kolmen lapsen perusterve äiti. Hän synnytti terveen poikavauvan Corkin yliopistollisen sairaalan synnytysosastolla viime lauantaina.
Hoitohenkilökunta oli käynyt katsomassa äitiä ja vauvaa seitsemältä maanantaiaamuna, jolloin kaikki oli ollut hyvin. Jotain kuitenkin tapahtui hetkeä myöhemmin ja nainen tipahti sairaspediltään, uutisoi muun muassa Yahoo.
Mitään ei ollut tehtävissä
Vain vajaa tunti edellisen tarkastuskäynnin jälkeen, hoitohenkilökunta löysi naisen elottomana lattialta. Naista yritettiin elvyttää, tuloksetta.
Henkilökunnan järkytykseksi Marien vastasyntynyt pienokainen oli jäänyt äidin ruumiin alle. Vauva kiidätettiin saamaan pikaisesti tarvittavaa hoitoa, mutta mitään ei ollut tehtävissä. Vauva menehtyi seuraavana päivänä saamiinsa vakaviin vammoihin.
Viranomaiset epäilevät, että nainen oli saanut epilepsiakohtauksen imettäessään vain neljä päivää vanhaa poikavauvaansa. Toisten spekulaatioiden mukaan kohtaus olisi johtunut perheenäidin syömistä lääkkeistä.
Tragedia järkytti monia
Marien ja lapsen kuolema kosketti monia ihmisiä – niin ystävä- ja perhepiirissä kuin viranomaistenkin taholla.
– Hän oli uskomaton nainen. Hänen sydämensä oli puhdasta kultaa ja hän oli niin huolehtivainen, perhetuttu kuvaili menehtynyttä ystäväänsä.
Kidspotin mukaan eräs toinen ystävä kuvaili menehtynyttä perheenäitiä loistavaksi äidiksi, joka todella rakasti poikiaan ja miestään, Kierania.
– Hän oli niin innoissaan uudesta tulokkaasta. Meidän kaikkien on vaikeaa uskoa, että sekä Marie että hänen vauvansa kuolivat näin traagisella tavalla, Marien ystävät kertovat surullisina medialle.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
Myös viranomaiset ovat järkyttyneitä tragediasta, sillä Corkin yliopistollinen sairaala on Irlannin johtavia synnytyssairaaloita. Sekä äidin että vauvan kuolinsyy tullaan selvittämään.
– Kuten kaikkien selittämättömien kuolemantapausten suhteen, myös tämän suhteen on aloitettu kattava lääketieteellinen tutkimus, kerrotaan tapaukseen liittyvässä lausunnossa.
Marien ruumis tutkittiin tiistaina, mutta toistaiseksi tuloksia ei ole vielä julkaistu. Tapaukseen ei epäillä liittyvän rikosta, vaan viranomaiset uskovat kuoleman tapahtuneen luonnollisesti, kenties neurologisista syistä.
Lähde: Kidspot, Yahoo, The Sun, Irish Mirror
Lue kaikki uusimmat lifestyle-aiheiset artikkelit!
Uusimmat
-
00:00
Leijonat vastasi törkytemppuihin tylyllä tavalla – Mikael Granlund reagoi jäänviileästi jenkkien hölmöilyyn
-
23:47
Teemu Hartikainen ilmaisi mietteensä USA-pelurin tempusta: "Ketuttaa"
-
23:31
Mikko Lehtonen paljasti, mitä hänelle tapahtui polvitaklaustilanteessa – "Sitten mentiin koppiin tutkimaan"
-
23:17
Marin Ylellä Turkin muuttuneesta mielipiteestä Suomen Nato-jäsenyyttä kohtaan: "Tietenkin nämä viestit ovat huolestuttavia"
-
23:11
USA:n turhautuneet temput pakottivat Jukka Jalosen toimimaan
-
22:55
Ukraina: 20 siviiliä kuollut iskussa Luhanskissa – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
22:55
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:48
Leijonat loisti, USA sikaili – tämä törkytemppu käänsi kuuman ottelun Suomelle
-
22:47
Espoossa raju tulipalo, kymmenkunta evakuoitiin, osa autettiin ulos nostolavalla
-
22:46
Leijonat antoi kurittomalle USA:lle opetuksen – näin tapahtumarikas huippuottelu eteni
-
22:20
Leijonat-jyrältä hirmuniitti – USA:n leirissä keitti yli, Marko Anttilakin painimassa
-
22:19
Muut pohjoismaat lupaavat auttaa Ruotsia ja Suomea, jos maihin hyökätään Nato-hakemuksen aikana – nyt myös Ranska ja Baltian maat liittyivät joukkoon
-
21:59
Millaiseen vastahyökkäykseen Venäjä käy Suomen Nato-hakemuksen myötä? "Poliittinen kiusanteko on kuulunut suhteeseen aina"
-
21:50
Junaturma Kataloniassa: Ainakin 85 loukkaantunut, kuljettaja kuoli
-
21:38
Nämä hetket on nähtävä: Raukkamainen sikailu Leijonat-tähden päähän – sitten soi urakalla USA:n maalissa!
-
21:28
Venäjä uhkaa Radio Svobodaa yli miljoonan euron sakolla Ukrainan sotaa koskevien uutisten levittämisestä
-
21:18
Sami Kapaselta paljastuksia USA-pelaajien koiruuksista – Leijonien Marko Anttilakin tähtäimessä
-
21:15
Presidentti Niinistö valtiovierailulle Ruotsiin – katso tästä tiistain ohjelma ja suorat lähetykset
-
21:06
TV4 haastatteli Ruotsin kuningasta Natosta – esiin nousi myös Niinistön vierailu: "Siitä voi tulla hyvin jännittävää"
-
21:02
Äiti ryntäsi poliisin luokse eloton nelikuinen vauva sylissään – sankaripoliisin ripeä toiminta tallentui videolle Yhdysvalloissa
-
Lataa lisää