Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Agilityn MM-kilpailut käynnistyivät Turussa – Norjalaiset eivät päässeet paikalle turvallisuussyistä: ”Tämä on totta kai iso pettymys”

2:09Agilityn MM-kilpailut käynnistyivät Turussa
Julkaistu 19.09.2019 22:30

MTV UUTISET – Joni Piirainen

Moni asia on muuttunut niistä päivistä, kun agilityn ensiaskeleita otettiin näytösluontoisesti Englannissa 70-luvun loppupuolella.

Nyt Turussa järjestettäviin nelipäiväisiin MM-kisoihin on saapunut kilpailijoita neljästäkymmenestä eri maasta, ja paremmuudesta kilpaillaan niin yksilö- kuin joukkuelajeissakin.

– Taso tulee olemaan tänä vuonna erittäin kova. Tulemme näkemään maailman parasta agilitya. Ehkä nyt myös pystymme näyttämään sen, että agility on ihan oikeasti urheilua, eikä vaan harrastelua, kertoo MM-kisojen kilpailunjohtaja Yrjö Kokkonen.

Kaiken kaikkiaan kisa-areenalla vauhtiin pääsee viitisensataa koiraa. Tämän vuoden kisoja varjostaa kuitenkin Norjan puuttuminen MM-areenalta. Taustalla on Norjassa koiria tappava epidemia.

– Koska syytä ei täysin tällä hetkellä tiedetä, niin turvallisuussyistä Norjan Kennelliitto päätti, että koiria ei maasta lähde ulkomaille, selventää kilpailunjohtaja Kokkonen.

– Tämä on totta kai iso pettymys. Norjalaiset ovat aina olleet MM-kisoissa näkyvä ja äänekäs porukka. Nyt tehty päätös on kuitenkin erittäin ymmärrettävä, sanoo Kokkonen.

Panostus näkyy menestyksenä

Agilityn suosion voimakkaan kasvun myötä lajin ympärillä liikkuu myös aiempaa suuremmat rahat. Tänä päivänä agility onkin kaikella tapaa entistä ammattimaisempaa toimintaa.

– Panostaminen lajiin vaatii todella vahvaa sitoutumista. Muun muassa itse olen viisi viimeisintä vuotta kiertänyt Euroopassa isoja kisoja ja kehittänyt siten omaa kisapäätä. Se näkyy nyt myös tuloksissa, kertoo Suomen maajoukkuetta edustava Ville Liukka.

- Edelleenkin monet ihmiset naureskelevat heille kertoessa, että koira menee fysioterapiaan, jumppaan tai sen kanssa tehdään oheisharjoitteita. Koira on kuitenkin huippu-urheilija. Siksi sitä pidetään myös huippu-urheilijan mitoissa, jatkaa Liukka.

Koirien ominaisuudet esiin

MM-kisoissa toisena arvostelevana tuomarina toimiva Sari Mikkilä on nähnyt läheltä lajin kehityksen. Agilityn pariin Mikkilä tuli jo yli 25 vuotta sitten.

– Näillä huippukisaajilla on kaikilla omat valmentajat. Myös meillä Suomessa on valmentajia, jotka valmentavat työkseen, kertoo Mikkilä.

– Lähes jokaisella agilityseuralla tai koirakerholla on nykyään oma sisähallinsa. Se mahdollistaa entistä paremman harjoittelun Suomessa myös talvisin, jatkaa Mikkilä.

Mikkilä odottaa MM-kisoista erittäin kovatasoisia. Parhaat koirakot erottuvat näissäkin kisoissa varmuudella edukseen.

– Agility on kovaa urheilua. Koirilta ja ohjaajilta vaaditaan erittäin hyvää fysiikkaa, koska rata juostaan täysillä yhdessä läpi, päättää Mikkilä.

Agilityn MM-kilpailut järjestetään Suomessa nyt kolmatta kertaa. 

Lisää aiheesta:

Miljoonabudjetin MM-kisat käynnistyvät Tampereella – "Tämä on ollut ihan järjetön ponnistus"Hittilajin MM-kotikisoista hurjat odotukset – "Ihan älytön tilanne"Toimittaja hyppäsi suksille ensimmäisen kerran sitten peruskoulun – tällainen laji on koirahiihto, jossa kaivataan lisää harjoittelupaikkojaMiikka keskeytti lukion ja alkoi pelaamaan ammatikseen – e-urheilu on jo suositumpaa kuin baseball, mutta ennakkoluulot vaivaavat alaaArvokisat pyyhittiin kalenterista, mutta kehittymistä ei kielletty – miten koronaepidemia muutti yleisurheiluvalmentajan ajatusmaailmaa?Nuorisoyleisurheilu elää nousukauttaan: "Joukkueurheilua parhaimmillaan, ketään ei raakata pois"
KoiratHarrastuksetTurkuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koirat
  • 2.11.21:46
    Vammantuottamus

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • 31.10.22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • 31.10.06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • 30.10.05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • 28.10.12:04
    Sankaritarinat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen