Tampereella käynnistyy keskiviikkona loppuviikon kestävä urheilun kansainvälinen suurtapahtuma, kun frisbeegolfin MM-kisat käydään ensimmäistä kertaa lajin historiassa Pohjois-Amerikan ulkopuolella.
Ajatus kisojen hankkimisesta Suomeen virisi MM-kisojen tapahtumapäällikön ja lajin keskeisenä pioneerinä Suomessa tunnetun Jussi Meresmaan mielessä noin 12 vuotta sitten. Unelma arvokisoista rakentui juuri Tampereen Frisbeegolfkeskuksen ympärille, joka on nyt MM-kisojen aattona viritetty maailman parhaiden kilpailua edellyttävälle tasolle.
– Meillä on ensinnäkin kaksi kilpailupaikkaa, Tampere ja Nokia. Olemme tavallisesti pelanneet ammattilaiskisoja Nokialla, mutta MM-kisat ovat sen verran paljon suuremmat karkelot, että tarvitsemme 300 pelaajalle kaksi kilpailupaikkaa. Tämä on ollut ihan järjetön ponnistus, mutta meillä on hieno tiimi takanamme, Meresmaa kertoi MTV Urheilulle.
Järjestäjä odottaa kisojen viidelle päivälle yhteensä yli 20 000 katsojaa. Heidän tarpeisiinsa on rakennettu 1500 neliötä katettua telttatilaa ja lisätty katsomopaikkoja kisan varrelle entisestään. Kisoja on rakentanut viimeisessä vaiheessa noin 400 ihmisen joukko.
– Tähän on panostettu todella paljon. Tämä on sellainen vähän yli miljoonan euron budjetilla tehty tapahtuma.



