Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Koko Suomi leipoo: Lauran metsäsienituulihatut

Warner Bros. International Television Production Finland
Julkaistu 14.01.2019 20:51

MTV LIFESTYLE

Koko Suomi leipoo -ohjelman neljännen kauden kahdeksannen jakson taitotehtävässä Laura leipoi metsäsienituulihattuja. Reseptistä tulee noin 24 tuulihattua.

Tuulihatut

  • 125 g Täysmaitoa
  • 125 g Vettä
  • 110 g Suolatonta voita
  • 1/2 tl Hienoa sokeria
  • 1/4 tl Suolaa
  • 140 g Erikoisvehnäjauhoja siivilöitynä
  • 220 g + Kananmunia (220 g = noin 4 munaa. Riko 1 ekstramuna kuppiin)
  • + voiteluun: 50 g kananmunia (50 g = 1 kpl) + 1 tl kuohukermaa + ripaus suolaa
  • + pinnalle: 1 rkl unikonsiemeniä ja 1,5 tl sormisuolakiteitä

Suolasienitäyte

  • 240 g Suolasienisekoitusta
  • 1/2 - 1 Salaattisipuli pieneksi silputtuna
  • 1/4 tl Valkopippuri
  • 1/2 tl Sokeria
  • 150 g Smetanaa
  • 1 tl Väkiviinaetikkaa
  • 2 rkl Persiljaa silputtuna
  • Ripaus Suolaa (tarvittaessa)

Sieniviskimousse

  • 3-4 dl Kantarelleja tai mustatorvisieniä
  • 1/2 Keltasipuli pieneksi silputtuna
  • 1 rkl Voita paistamiseen
  • 2 kpl Liivatelehtiä
  • 150 g Maustamatonta tuorejuustoa
  • 1,5 dl Maustamatonta jogurttia
  • 2 kpl Valkuaista
  • 0,5 dl Kevytmaitoa
  • 3-4 tl Viskiä
  • 1/2 tl Sokeria
  • Ripaus Suolaa
  • Ripaus Mustapippuria
  • 2 rkl Tuoretta timjamia silputtuna

Valmistusohje

1. Laita uuni kuumenemaan 200 asteeseen.

2. Valmista tuulihatut: yhdistä teräskattilassa maito, vesi, voi, sokeri ja suola. Kuumenna seosta kiehumispisteeseen lastalla sekoitellen. Kun seos alkaa juuri ja juuri kiehua ja voi on sekoittunut hyvin maitoon, nosta kattila pois hellalta.

3. Lisää kattilaan siivilöidyt vehnäjauhot yhdellä nopealla kaadolla. Vatkaa seosta nopeasti ja tehokkaasti vispilällä 30 sekuntia. Aseta kattila takaisin hellalle puolelle lämmölle. Sekoittele taikinaa lastalla noin minuutin ajan, kunnes taikina alkaa kuivahtaa. Seos on valmis, kun se alkaa muodostua möykyksi ja tarttua kattilan pohjaan ja pitää suhisevaa ääntä. Siirrä seos monitoimikoneen kulhoon. Jos et omista monitoimikonetta, voit jatkaa taikinan työstämistä taikinakulhossa myös käsivatkaimen vispilöillä.

4. Sekoita taikinaa puolella teholla 30 sekuntia. Lisää munat yksitellen puolella teholla sekoittaen. Sekoita vielä lopuksi taikinaa hetki nopeimmalla teholla. Tarkista taikinan koostumus nostamalla vatkain ilmaan. Mikäli taikinaa jää roikkumaan vatkaimesta v-kirjaimen muodossa, on taikina valmis. Mikäli ei, lisää sekaan 1 tl ekstrakananmunaa ja sekoita tasaiseksi. Toista, kunnes taikina muodostaa v-kirjaimen ja on napakan notkeaa. Varo kuitenkin lisäämästä kananmunaa liikaa. Nestemäiseksi muuttunut taikina ei ole enää korjattavissa.

5. Kun taikina on valmista, siirrä se pursotinpussiin johon olet asettanut pyöreän tyllan. Pursota taikinasta leivinpaperille pyöreitä tuulihattutaikinapalloja (24 kpl tai enemmän). Vaihtoehtoisesti voit nostella taikinasta lusikalla leivinpaperille sopivankokoisia kasoja.

6. Voit halutessasi voidella tuulihatut varovasti ennen paistamista ohuelti kananmunan, kerman ja suolan seoksella. Ripottele pinnalle unikonsiemeniä ja sormisuolakiteitä.

7. Paista tuulihattuja uunin keskitasolla mieluiten yksi pelti kerrallaan. Paista 200 asteessa kunnes tuulihatut kohoavat, noin 10-12 minuuttia. Kun tuulihatut ovat kohonneet, madalla uunin lämpötila 160 asteeseen. Älä avaa uunin ovea. Kuivata tuulihattuja 160 asteessa noin 25-45 minuuttia, riippuen tuulihattujen koosta. Tuulihatut ovat valmiit, kun ne ovat kauniin kullanvärisiä. Poista uunista ja anna jäähtyä ennen täyttämistä.

8. Valmista suolasienitäyte: hienonna suolasienet pieniksi kuutioiksi. Hienonna sipuli mahdollisimman pieneksi silpuksi. Sekoita joukkoon valkopippuri, sokeri, smetana, etikka, suola ja persiljasilppu. Tarkista maku ja jatka tarvittaessa maustamista.

9. Valmista sieniviskimousse: Hienonna sienet ja paista niitä sipulisilpun kanssa voissa, kunnes neste on haihtunut kokonaan. Mausta seos suolalla, mustapippurilla ja viskitilkalla. Jäähdytä seos. Laita liivatelehdet kylmään veteen 10 minuutiksi. Notkista käsivatkaimella keskenään tuorejuusto ja jogurtti. Puristele vesi pois liivatelehdistä ja liuota ne kiehautettuun kevytmaitoon. Kaada seos ohuena norona tuorejuusto-jogurttimassaan. Sekoita joukkoon loppu viski ja sienisipuliseos. Mausta sokerilla, suolalla ja mustapippurilla ja tarkista maku. Vaahdota valkuaiset. Kääntele valkuaisvaahto varovasti moussen joukkoon.

10. Leikkaa jäähtyneiden tuulihattujen lakki irti ja täytä ne joko suolasienitäytteellä tai sieniviskimoussella. Täytteestä riippuen aseta täytteen päälle joko tuoretta persiljaa tai timjamia.

11. Asettele tuulihatut vanhan laudan tai puunpalasen päälle ja koristele tuoreilla sienillä, persiljalla ja timjamilla. 

Lisää aiheesta:

Koko Suomi leipoo: Andersin merellinen juustopiirakkaKoko Suomi leipoo: Mustajuuri-inkiväärikakkuKoko Suomi leipoo: Pinjan sienifocacciaKoko Suomi leipoo: Lauran kanelichurrot & mokkadippiKoko Suomi leipoo: Inkivääriset raparperitartaletitKoko Suomi leipoo: Lauran raparperi-marenkileivokset
Koko Suomi leipooKoko Suomi leipoo -reseptitLeivontaLeivontaSuolaiset leivonnaiset

Tuoreimmat aiheesta

Koko Suomi leipoo
  • 10.6.13:58
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Kesäheinän juhlakattaus, Sarahin resepti

  • 10.6.13:35
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Juhannusjuhlat, Johannan resepti

  • 5.6.14:18
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Keskikesä saaristossa, Ilonan resepti

  • 5.6.12:55
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: ”Sweet and savoury” -tartaletit, Sarahin resepti

  • 5.6.12:37
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Raparperikerkkis, Lauran resepti