Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Koko Suomi leipoo: Inkivääriset raparperitartaletit

Warner Bros. International Television Production Finland
Julkaistu 15.11.2018 15:50

MTV LIFESTYLE

Koko Suomi leipoo -ohjelman neljännen kauden ensimmäisessä jaksossa loihdittiin pieniä herkkuja raparperista. Tässä Petrin luomus.

Pohja

  • 7 dl vehnäjauhoja
  • 1 dl mantelijauhetta
  • 2 dl tomusokeria
  • 1,5 tl jauhettua inkivääriä
  • 300 g voita
  • 2 kananmunankeltuaista

Täyte

  • 3 dl makeuttamatonta raparperimehua / noin 400–450 g raparperia
  • 1 dl sokeria
  • 1 rkl maizenaa
  • 4 kananmunaa
  • 200 g voita
  • 50 ml sitruunamehua
  • 2 tl liivatejauhetta

Marenki

  • 150 g valkuaista
  • 5 g sitruunamehua
  • 250 g sokeria
  • 75 g vettä (sokeriliemi)
  • 50 g sokeria (sokeriliemi)

Hillottu inkivääri

  • 100 g tuoretta inkivääriä
  • 100 g sokeria
  • 2 rkl hunajaa
  • 175 ml vettä

Valmistusohje

1. Valmista ensin tartalettitaikina. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää joukkoon kylmä paloiteltu voi. Nypi aineet nopeasti murumaiseksi taikinaksi. Lisää kananmunankeltuaiset. Peitä taikina tuorekelmulla ja aseta se jääkaappiin.

2. Kuori inkivääri ja leikkaa se ohuiksi siivuiksi. Kiehauta siivut runsaassa vedessä kattilassa ja anna seistä 5 -10 min. Toista tämä kolme kertaa, jotta inkiväärin pistävä maku laimenee.

3. Paloittele raparperit ja soseuta ne. Puserra sose siivilän läpi kattilaan. Lisää joukkoon sokeri ja maizena. Kiehauta seos koko ajan vispilöiden ja jatka kunnes se sakenee. Vatkaa munat kevyesti vaahdoksi ja lisää ne sitten kuumaan seokseen koko ajan sekoittaen. Nosta kattila pois liedeltä. Mittaa liivatejauhe yhdessä sitruunamehun kanssa pieneen kattilaan turpoamaan. Sekoita raparperikastikkeen joukkoon paloiteltu voi. Kuumenna liivatetta kattilassa kunnes se on liuennut juoksevaksi nesteeksi. Lisää se kastikkeen joukkoon ja sekoita hyvin. Siivilöi kastike ja anna sen jäähtyä.

4. Laita uuni kuumenemaan +200 asteeseen. Kaaviloi taikina ohueksi levyksi. Voitele tartalettivuoat. Vuoraa vuoat taikinalla. Tee taikinaan reikiä haarukalla. Aseta kunkin taikinalla vuoratun vuoan päälle hieman vuokaa suurempi pala leivinpaperia ja sen päälle paistokuulat. Paista tarteletteja uunin keskitasolla noin 10 minuuttia.

5. Kaada inkiväärien viimeinen liotusvesi pois. Laita kattilaan vesi, sokeri ja hunaja inkiväärin kera. Anna kiehua noin 30 minuuttia.

6. Poista tartaleteista leivinpaperi kuulineen. Alenna lämpötila 180 asteeseen. Jatka paistamista vielä 10 minuuttia tai kunnes tartaletit ovat kypsiä. Nosta ne uunista jäähtymään.

7. Mittaa marenkia varten kattilaan valmiiksi 75 g vettä ja 50 g sokeria.

8. Mittaa puhtaaseen ja kuivaan yleiskoneen kulhoon valkuaiset, sitruunanmehu ja puolet sokerista (125 g).

9. Laita kattila tulelle ja ala vatkata marenkia yleiskoneessa kun sokeriveden lämpötila on 100 astetta.

10. Lisää loput sokerista kun valkuaisvaahto alkaa tulla jämäkäksi ja jatka vaahdottamista. Lisää vaahdon joukkoon +122 asteinen sokeriliemi ohuena nauhana. Jatka vatkaamista kunnes vaahto on huoneenlämpöistä. Siirrä marenki pursotinpussiin.

11. Poista tartaletit paistovuoista ja aseta ne tarjoiluvadille. Jaa täyte paistetuille taikinapohjille ja anna sen hyytyä. Pursota marenki täytteen päälle.

12. Viimeistele marenki kaasupolttimella ja koristele leivokset pienillä hillotun inkiväärin paloilla.

Lisää aiheesta:

Koko Suomi leipoo: Juhannusjuhlat, Johannan reseptiKoko Suomi leipoo: Muumimamman Japanin tuliainenKoko Suomi leipoo: Japanilainen juustokakku, yuzulumi ja marinoidut kirsikatKoko Suomi leipoo: Sitruuna-suklaakakkuKoko Suomi leipoo: Lauran metsäsienituulihatutKoko Suomi leipoo: Lauran raparperi-marenkileivokset
Koko Suomi leipooKoko Suomi leipoo -reseptitLeivontaMakeat leivonnaisetJälkiruoat

Tuoreimmat aiheesta

Koko Suomi leipoo
  • 10.6.13:58
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Kesäheinän juhlakattaus, Sarahin resepti

  • 10.6.13:35
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Juhannusjuhlat, Johannan resepti

  • 5.6.14:18
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Keskikesä saaristossa, Ilonan resepti

  • 5.6.12:55
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: ”Sweet and savoury” -tartaletit, Sarahin resepti

  • 5.6.12:37
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Raparperikerkkis, Lauran resepti