Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Uutuustuotteet nousivat suomalaisten suosikeiksi: Nämä jäätelöt viedään käsistä

Kuvassa suomalaisten ruokakauppojen pakastealtaiden kesän 2016 suosikkeja.
Kuvassa suomalaisten ruokakauppojen pakastealtaiden kesän 2016 suosikkeja.
Julkaistu 12.07.2016 14:50
Toimittajan kuva

Heli Mettänen

heli.mettanen@mtv.fi

Täksi kesäksi jäätelöaltaisiin on ilmestynyt useampi suosikkituote, joka on aiemmin tullut tutuksi makeisena tai virvoitusjuomana. Sekä Keskon että S-ryhmän ruokakaupoissa ennalta tuttujen brändien jäätelöuutuudet ovat käyneet hyvin kaupaksi.

– Tällä hetkellä myydyimpien tuotteiden joukossa ovat kesän uutuusjätskit, joissa on makuina makeisbrändeistäkin tuttuja makuja kuten Ingman Hartwall Jaffa -tuutti sekä Fazerin Marianne -puikko, Keskon päivittäistavarakaupan jäätelöistä vastaava ostopäällikkö Carita Rissanen kertoo.

– Tänä kesänä suosittuja tuotteita ovat olleet muun muassa Jaffa-jäätelöt, Marianne-puikko ja Tyrkisk Peber -puikko, SOK:n valikoimapäällikkö Juhani Haara kertoo S-ryhmän jäätelöaltaiden suosikeista.

Jäätelöihin halutaan panostaa

Makeis- tai virvoitusjuomahyllyistä inspiraationsa saaneiden jäätelöiden lisäksi myös hieman hintavammat jäätelötuotteet käyvät nykyään Suomessa kaupaksi. Moni suomalainen on valmis panostamaan erityisen laadukkaisiin jäätelöihin.

– Jäätelövalinnoissa näkyy myös suomalaisten ja paikallisten tuotteiden suosiminen. Esimerkiksi Kolmen kaverin jäätelöt sekä Jymy-jäätelöt ovat saavuttaneet vankan suosion, Rissanen kertoo.

– Jo pidempään jatkunut kasvutrendi litrajäätelöiden puolella on herkuttelujäätelöt, kuten Ben & Jerry’s -jäätelöt, 3 kaverin -jäätelöt ja Jymy-jäätelöt. Myös erilaisten vegaanijäätelöiden kysyntä on kasvanut, Haara jatkaa.

Lisää aiheesta:

S-ryhmä paljasti kesän hittijäätelöt uutuuksien joukosta Oletko maistanut? Tästä suklaapatukasta tuli heti hitti ruokakaupoissa – S-ryhmä paljastaa myydyimmät uutuusherkutS-ryhmä paljastaa jäätelöaltaan kolme kovinta hittiä: Eivät kuitenkaan päihitä kaikkien aikojen ykköstä – ostatko sinäkin Suomen suosituinta jäätelöä? Suurimmat jäätelöhitit Suomessa juuri nyt – tässä on K-kauppojen pakastealtaiden suosikit: 5 selkeintä trendiäIrtojäätelöiden uutuusmaut houkuttelevat, mutta pääseekö kesällä jäätelökioskille? Jäätelötehdas kertoo poikkeusajan vaikutukset jätskibisnekseen SuomessaSuomalaisten kiistaton jäätelösuosikki käy kaupaksi: "Vuodenajasta riippumatta myydyin jäätelö"
JäätelöMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Jäätelö
  • 31.10.17:47
    Ruoka

    Aamujuontajalta täystyrmäys oudolle uutuusjäätelölle

  • 17.9.09:51
    Ruoka

    47 vuoden uralle karu loppu – Ben & Jerry'sin perustaja eroaa

  • 5.8.17:02
    Ruoka

    Mitä eroa on jäätelöllä ja gelatolla?

  • 25.7.15:38
    Kesä

    Näin nopeasti jäätelö suli 29 asteen helteessä – lopputulos yllättää

  • 21.7.07:40
    Ruoka

    Nestlén jenkkijäätelöihin iso muutos