Parhaillaan käynnissä olevilla Gastro Helsinki 2020 -messuilla järjestetään ensimmäistä kertaa Mestarikoulu-kilpailu. Kilpailun alulle pannut Food Camp Finlandin toimitusjohtaja Riikka Kannas kertoo MTV:n haastattelussa, mistä oikein on kyse.
Ravintola-ala on Suomessa pienimuotoisessa kriisissä. Töitä kyllä olisi, mutta tekijöitä ei tarpeeksi. Tähän tosiasiaan heräsi myös Riikka Kannas, Food Camp Finlandin toimitusjohtaja, joka yhteistyössä ravintola-alan vaikuttajien, kuten yhtiökumppaninsa keittiömestari Pekka Terävän, kanssa ryhtyi ideoimaan Mestarikoulu-kilpailua.
Kilpailun esikarsinta on parhaillaan käynnissä. Esikarsintaan 15.12. mennessä osallistuneista valitaan ensin kahdeksan parasta semifinaaliin ja lopulta neljä parasta finaaliin Gastro-messuille. Kilpailu toteutetaan parikilpailuna ja yhdestä koulusta voi hakea useampi opiskelijapari. Kilpailun päätuomarina toimii keittiömestari ja ravintoloitsija Pekka Terävä. Tuomaristoon kuuluvat muun muassa keittiömestarit Eero Vottonen, Sasu Laukkonen, Harri Veckman ja Jari Vesivalo sekä myyntijohtaja Jerry Tiittala.
Mestarikoulu-kilpailun tarkoituksena on tuoda esille Suomen ravintola-alan oppilaitoksia ja niiden kokkiopiskelijoita sekä kasvattaa kiinnostusta ravintola-alaa kohtaan.
– Mestarikoulu-kilpailu nostaa esille kaikkia Suomen ravintola- ja hospitality-alan oppilaitoksia ja opiskelijoita. Ravintola-alan tarjonta ja kysyntä eivät tällä hetkellä kohtaa. Uusia ravintoloita syntyy ennätystahtiin, mutta samaan aikaan osa ravintola-alan koulujen opiskelupaikoista jää täyttymättä. Töitä siis olisi, mutta tekijät jäävät puuttumaan. Kilpailulla tulemme lisäämään kiinnostusta ja arvostusta alaa kohtaan sekä kasvattamaan alan opiskelijoiden ammattiylpeyttä, korostaa.