Suomalaisten juomamaku on saanut viimeisen viiden vuoden aikana uuden suunnan.
Vielä 1990-luvun lopulla Tallink Siljan laivaviinivalikoima rajoittui tasan kahteen vaihtoehtoon; puna- ja valkoviiniin. Vuosituhannen vaihteessa asiat kuitenkin muuttuivat, kun valikoimiin tiensä löysivät myös kuohuviini ja samppanja. Samppanjan ottamisesta valikoimiin voidaan kiittää sommelier Erkki Rintalaa.
– Ehdotin, että miksi emme voisi ottaa valikoimiin myös laivan samppanjaa, sillä tällä tavoin voisimme nostaa samppanjan myyntiä. Näin ollen myös tavalliset matkustajat, eivät vain harrastajat, pääsisivät tutustumaan samppanjaan, Rintala perustelee.
Tallink Siljan ensimmäinen samppanja oli Pommery Royal.
Entisen suosikin myynti kääntynyt laskuun
Kuohuviinin ja samppanjan ottaminen laivaviineiksi on kannattanut, sillä Tallink Siljan ostojohtaja Argo Aosaarin mukaan kuohuviinien ja samppanjoiden myynti on kasvanut viime vuosina hurjasti niin maissa kuin laivallakin.


