Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Mitä tapahtui suosituille irtokarkeille? Ufo- ja Dracula -makeisten kohtalo selvisi

Ufo-makeisia ei ole vähään aikaan näkynyt irtokarkkihyllyillä.
Ufo-makeisia ei ole vähään aikaan näkynyt irtokarkkihyllyillä.Hardeco
Julkaistu 01.08.2023 18:57

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Suositut irtokarkit pääsivät monin paikoin loppumaan raaka-ainepulan vuoksi. Aiheesta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

Helsingin Sanomat uutisoi maanantaina suosittujen Ufo-karkkien loppuneen monin paikoin irtokarkkilaareista. Maahantuojan mukaan syy suosikkien katoon liittyy muun muassa raaka-ainepulaan.

Lue myös: Tässä ovat Suomen suosituimmat irtokarkit – makeistukkuri yllättyi kuullessaan asiakkaan karkkitilauksen syyn: "Bänks-juhliin, kun oli ukostaan eroon päässyt"

Karkkitehdas ongelmissa salmiakkimakeisten kanssa

Makeistukku Hardeco Finlandin yrittäjä Harri Heiskanen vahvistaa MTV Uutisille toimitusvaikeuksien johtuvan ennen kaikkea salmiakkimakeisten raaka-ainepulasta. 

– Siihen on monta vaikuttavaa asiaa. On ollut toimitusvaikeuksia raaka-aineiden vuoksi ja tehdaskin vaihtoi omistajaa vajaa pari vuotta sitten. Kun henkilöstö muuttuu ja järjestelmät muuttuvat, niin se on vaikuttanut myös osaltaan, Heiskanen kertoo.

Ufo-karkkeja valmistava ruotsalainen Troll-Gott Ab myytiin aiemmin norjalaiselle Brynidille.

Raaka-ainepula liittyy Heiskasen mukaan nimenomaan salmiakkimakeisiin ja todennäköisesti kyseessä on puute joko ammoniumkloridista tai lakritsipulverista, mahdollisesti jopa molemmista.

Lue myös: Irtokarkkien haastaja suomalaiskaupoissa? Ruotsissa suosio jo räjähtänyt

Pulaa myös Dracula-karkeista ja salmiakkikaloista

Dracula Piller irto

Ufo-karkkien lisäksi raaka-ainepula on vaikuttanut myös muihin saman tehtaan salmiakkimakeisiin, kuten Dracula-karkkeihin ja salmiakkikaloihin. Heiskasen mukaan jopa 70 prosenttia tehtaan tuotteista on nimenomaan salmiakkimakeisia

– Eivät puoleen vuoteen pystyneet toimittamaan välillä mitään salmiakkia.

Tilanne parani hieman jo keväällä ja suomalainen maahantuoja pystyi tilaamaan joitain toimitusvaikeuksista kärsineitä tuotteita varastoon. Makeistehtaalla oli juuri perinteinen koko heinäkuun kestävä tuotantokatkos, joten syksyn tilanne on vielä hieman epävarma.

– Katsotaan, mitä me pääsemme tilaamaan ja millaisella tilausjonolla. Uskomme että saamme suosittuja tuotteita taas varastoon syksymmällä irtokarkkeina. Tehdas avasi jälleen elokuun alussa kesälomien jälkeen.

Vaikka Ufo-karkit ovat olleet irtokarkkilaareilta loppu, niitä on pystytty myymään toistaiseksi pussituotteina.

Lue myös: Moni ei tiedä, mistä karkkinimi Haribo tulee

Katso myös video: Oikea tapa avata Chupa Chups -tikkarin kääre

0:49Oletko aina yrittänyt avata tikkarin väärin? Tässä oikea tapa!Ei enää raivoräpellystä!

Lisää aiheesta:

Ostatko tällaisia irtokarkkeja? Suomalaisten karkkipusseissa näkyy nyt mielenkiintoinen ilmiöTässä ovat Suomen suosituimmat irtokarkit – makeistukkuri yllättyi kuullessaan asiakkaan karkkitilauksen syyn: "Bänks-juhliin, kun oli ukostaan eroon päässyt"Suomalaisyrityksen karkkipussiin lipsahti vahingossa työnimi "Karvaanmakuiset AnanasAnustapit" – joku toheloi tehtaalla: "Ruotsalaiset painoivat sen pussiin"Saako lapsuuden suosikkimakeiseen kajota? Yli sata vuotta tuotannossa ollut karamelli saattaa kokea muodonmuutoksenSuomalaisten irtokarkkien syömisestä paljastui erikoinen yksityiskohta – teetkö sinäkin näin?Fazer poisti yllättäen myynnistä perinteiset Merkkarit: "Aloimme pohtia riskejä uudelleen"
MakeisetRuokakauppaMakuja
Myös Dracula-karkkien kohdalla on ollut toimitusvaikeuksia.Hardeco

Tuoreimmat aiheesta

Makeiset
  • 30.8.09:43
    Ruoka

    Irtokarkki, josta tuli yhtäkkiä todella suosittu – ilmiö selittää makeisten hurjaa menekkiä

  • 28.8.18:23
    Viiden jälkeen

    Suomalaiset sekosivat irtokarkeista

  • 16.8.09:44
    Ruoka

    K18- ja K12-karkit MTV:n testissä: "Ei voi suositella kenellekään"

  • 31.7.20:12
    Sokeri

    Amerikkalaislehti: Karkkia kannattaisi syödä "kuten ruotsalaiset"

  • 26.7.09:41
    Ruoka

    Ilmajoella tehdään poikkeuksellista salmiakkia: "Todella iso juttu"