Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Irtokarkkien haastaja suomalaiskaupoissa? Ruotsissa suosio jo räjähtänyt

2:24Kunnon retropläjäys! Muistatko vielä nämä karkit ja suklaat menneiltä vuosikymmeniltä?KATSO MYÖS VIDEO: Muistatko vielä nämä karkit ja suklaat menneiltä vuosikymmeniltä?
Julkaistu 15.06.2023 12:57

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Terveellisemmäksi mielletyt snacksit ovat lyöneet jo läpi Ruotsissa – nähdäänkö sama ilmiö Suomessakin?

Hyvinvointitrendi näkyy nyt laaja-alaisesti elintarvikemarkkinoilla. MTV Uutiset kertoi kesäkuussa esimerkiksi kofeiinittoman kahvin suosion kasvusta.

Kiinnostus kofeiinittomiin kahvituotteisiin linkkautuu Pauligin kahviasiantuntija Emmi Kinnusen mukaan kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin trendiin. 

– Useat niin sanotut "non-tuotteet" ovat jo valtavirtaistuneet, kuten alkoholiton olut ja kasvipohjaiset juomat. Pauligin tutkimuksissa on tullut ilmi, että moni ei ole tullut ajatelleeksi kofeiinittomien kahvien käyttöä. Kun tietoisuus ja valikoima kasvavat, suosiokin tulee varmasti kasvamaan. 

Lue myös: Yhä useampi suomalainen himoitsee nyt tätä poikkeuksellista kahvia – oletko maistanut?

Kuluttajat hakevat nyt vaihtoehtoja irtokarkeille

Parrots irtosnacks
Irtosnacksit ovat lyöneet läpi jo Ruotsissa. Suomessa uudistetaan nyt myös Parrots-brändin tuotevalikoimaa.Cloetta

Hyvinvoinnin korostuminen näkyy myös napostelutuotevalikoimissa. Perinteisten perunalastujen rinnalle on viime vuosina lanseerattu muun muassa vähemmän rasvaa sisältäviä lastuja sekä esimerkiksi proteiinipitoisempia linssisipsejä. 

Nyt kuluttajatutkimukset osoittavat, että myös makeille herkuille haetaan entistä enemmän luonnollisia vaihtoehtoja. Makeisvalmistaja Cloettan teettämän tutkimuksen mukaan niin sanotut irtosnacksit koetaan terveellisempänä vaihtoehtona makeisille ja muille snackseille. Irtosnackseilla tarkoitetaan esimerkiksi erilaisia pähkinöitä sekä suklaapäällysteisiä pähkinöitä, hedelmiä ja lakritseja.

Cloettan tuoteryhmäpäällikkö Elina Levonmaan mukaan Suomen irtosnacks-markkina on vasta lapsenkengissä verrattuna esimerkiksi Ruotsiin, jossa irtosnackseja myydään moninkertaisesti enemmän.

– Ruotsalaisilla on kategorialle jopa oma vakiintunut nimensä, "naturgodis". Suomessa markkina on vasta kehittymässä eikä meillä oikein edes tiedetä, millä nimellä näitä herkkuja kutsutaan. Jos joku keksii hyvän idean, niin meille saa kertoa, Levonmaa pohtii tiedotteessa. 

"Odotamme luonnollisempien herkkujen kategorian kasvavan"

Cloettalla irtosnackseja myydään Parrots-brändin alla. Suurin kategoria irtosnackseissa ovat suklaapäällysteiset pähkinät ja lakritsit, joiden osuus valikoimasta on yli puolet.

– Odotamme luonnollisempien herkkujen kategorian kasvavan, ja yhä useamman makeisten kuluttajan kokeilevan irtosnackseja. Suklaapäällysteisiä tuotteita halutaan herkkuhetkiin yleisesti yhä enemmän, Levonmaa sanoo.

Suomalaisten ja ruotsalaisten irtosnacks-suosikit eroavat selvästi toisistaan. Kun Ruotsissa hamutaan suolattuja tai suklaakuorrutettuja pähkinöitä, suomalaiset ostavat eniten maustamattomia pähkinöitä. 

Irtosnacksien korvatessa entistä useammin irtomakeiset, Cloettalla haetaan nyt uudistuneeseen konseptiin oppeja karkkihyllyltä. Parrots-konseptiin lanseerataan irtokarkkihyllyiltä tutut pestävät kauhat sekä kartonkinen kuppi uutena pakkausvaihtoehtona.

Lue lisää: Tässä ovat Suomen suosituimmat irtokarkit – makeistukkuri yllättyi kuullessaan asiakkaan karkkitilauksen syyn: "Bänks-juhliin, kun oli ukostaan eroon päässyt"

Punnitse & Säästä konkurssiin vuonna 2020

Parrots-brändin lisäksi Suomessa on muutamia muita irtosnackseja myyviä yrityksiä. Esimerkiksi ruotsalainen vuodesta 1985 toiminut Exotic Snacks toimii myös Suomessa.

Aiemmin Suomessa toimi myös useamman myymälän verkostolla Punnitse & Säästä -ketju. Irtotuotteiden myyntiin erikoistunut myymäläketju meni kuitenkin konkurssiin helmikuussa 2020. Irtosnackseilla ei siis vielä ainakaan tuolloin ollut tarpeeksi kysyntää erillisissä myymälöissä. 

Ketjun myymälät Tampereella ja Hämeenlinnassa siirtyivät vuonna 2020 Nopeat Naposteltavat Oy:lle, joka on osa ikaalislaista perheyritystä.  Hämeenlinnan myymälä on sittemmin suljettu ja Punnitse & Säästä jatkaa toimintaansa ainoastaan Tampereella sekä verkkokauppana.

Lue myös: Ostatko tällaisia irtokarkkeja? Suomalaisten karkkipusseissa näkyy nyt mielenkiintoinen ilmiö

Lähteet: Cloetta, Exotic Snacks, Punnitse & Säästä

Lisää aiheesta:

Irtokarkki, josta tuli yhtäkkiä todella suosittu – ilmiö selittää makeisten hurjaa menekkiäOstatko tällaisia irtokarkkeja? Suomalaisten karkkipusseissa näkyy nyt mielenkiintoinen ilmiöTaffelilta uusi versio juustonaksuista: "Meiltä on jo pitkään pyydetty"Suomalainen jäätelötehdas iskee uutuuksilla – tällaiset jäätelöt viedään nyt käsistä: "Mahdottomasti kysyntää kaupoissa"Suomalaisten irtokarkkien syömisestä paljastui erikoinen yksityiskohta – teetkö sinäkin näin?Näitä povataan vuoden 2020 ruokien megahiteiksi: Miltä kuulostaisi alkoholitee tai mysteerimaut?
RuokaMakeisetTerveys ja hyvinvointiRuokakauppaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • Eilen17:47
    Jäätelö

    Aamujuontajalta täystyrmäys oudolle uutuusjäätelölle

  • to17:02
    Kasvikset

    Halpaa sesonkikasvista myydään nyt huimat määrät – sopii jopa pastaan!

  • to11:26
    Ravintolat

    Kozeen Shiwan haastettiin oikeuteen – näin hän vastaa syytöksiin

  • to09:31
    Arkiruoka

    Vappu Pimiän superhelppo arkiruoka on hitti: Kanapullat alle puolessa tunnissa!

  • to08:22
    Kasvikset

    Aivan lyömätön kaaliruoka: Superherkku voi auttaa jopa laihtumaan