S-ryhmän ruokakaupoissa ei ole käytössä erillisiä hävikkihyllyjä tuotteille, ja siihen on olemassa selkeät perusteet.
Kerroimme torstaina MTV Uutisten Makuja.fi -ruokasivustolla, miten erilliset hävikkihyllyt ovat muodostuneet hitiksi ainakin K-ryhmän kaupoissa. Millaiset käytännöt S-ryhmällä sitten on hävikkituotteiden suhteen?
"Tärkeimmät ratkaisut tehdään jo ennen hävikkihyllyä"
HOK-Elannon alueosuuskaupan vastuullisuuspäällikkö Satu Kattilamäki kertoo MTV:lle, ettei ketjussa ole käytössä erillisiä hävikkihyllyjä tuotteille. Tuotteiden myynnissä keskitytään siihen, että asiakas löytää hakemansa tuotteen tutulta myyntipaikaltaan.
– Jokainen hävikkiin päätyvä tuote on myös taloudellinen menetys kaupalle. Sen takia asian eteen on tehty vuosia töitä. Tärkeimmät ratkaisut hävikin vähentämiseksi tehdään jo ennen, kuin tuote on myymälässä ennustamalla menekkiä ja tilaamalla tuotteita sen mukaan. Se on aina tasapainoilua, eikä kaikkea voi viimeiseen asti ennustaa. Sen takia meillä on ollut punalaputus käytössä jo noin 15 vuotta.
Vuonna 2015 S-ryhmässä otettiin ensimmäisen kerran käyttöön punalaputettujen tuotteiden tupla-ale. Idea tuli Kattilamäen mukaan Alepan henkilökunnalta.
– He ehdottivat, että tehdäänkö tällainen ”happy hour”, eli voisiko punalaputetuilla tuotteilla olla tupla-ale, jolla buustattaisiin myyntiä. Tästä rakennettiin malli, joka pikku hiljaa siirtyi muihinkin ketjun kauppoihin.
