Suomalaisia kiinnostaa ruokaostoksilla ennen kaikkea tuotteiden hinta, selviää hävikkiruoan verkkokaupan Matsmartin teettämästä tutkimuksesta. Erilaisista hävikkikonsepteista on tullut hittejä monissa kaupoissa ja punalaputetut tuotteet viedään jopa käsistä.
Videolla: Näin saat hevi-osaston hedelmäpussin todella helposti auki, ilman väkivaltaa!
Kantar TNS:n kesällä toteuttamassa tutkimuksessa selvitettiin, miten tärkeää hinta on suomalaisille ruokaostoksilla. Hävikkiruoan verkkokaupan Matsmartin teettämään tutkimukseen osallistui 1020 vastaajaa Suomessa.
Tänään, maanantaina 23.11. vietetään Ruotsista lähtöisin olevaa Circular Mondaytä, kiertotalouden merkkipäivää, jota vietetään aina Black Fridaytä edeltävänä maanantaina. Tavoitteena on tuoda kiertotaloushenkiset tuotteet ja palvelut ihmisten ulottuville ja näyttää, kuinka helppoa kestävämpi kuluttaminen on.
Tutkimuksesta selvisi, että yli puolet suomalaisista kertoo pitävänsä hintaa tärkeimpänä kriteerinä, mutta ottavansa myös huomioon esimerkiksi laadun ja ekologisen kestävyyden.
– Edullisen hinnan lisäksi yli puolet suomalaisista arvostaa tuotteen laatua ja ekologista kestävyyttä. Kuluttajille tulisikin tarjota kestäviä ja edullisia vaihtoehtoja. Ympäristön kannalta kestävät vaihtoehdot voivat aidosti menestyä vain silloin, kun ne ovat myös lompakolle sopivasti hinnoiteltuja, kertoo Matsmartin Suomen-maajohtaja Michaela Böckelman.

